Cascaded cross entropy-based search result diversification
Çapraz entropi tabanlı kademeli arama sonuç çeşitlendirmesi
  1. Tez No: 313548
  2. Yazar: BİLGE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arama motorları internet üzerinden bilgi aramak için yararlanılır. Çok anlamlı sorgular için ilgili dökümanların sorgu-doküman benzerliğine göre gelmesi kullanıcıyı memnun etmez; çünkü sorgunun birbirinden farklı birçok anlamı vardır. Bu çalışmada, yeni geliştirilen çapraz entropi tabanlı kademeli arama sonuç çeşitlendirmesi (CCED) yöntemi, sorgunun farklı anlamlarını içeren dokümanları arama sonuç listesinde üst sıralara yerleştirir. Değiştirilmiş ters sıralama ve çapraz entropi ölçümlerini birleştirerek sorgu-doküman benzerliği ile doküman-doküman çeşitliliği arasındaki ilişkiyi dengeler. Sorgu-doküman benzerliğini hesaplamak için Latent Diriclet Allocation (LDA) kullanılmıştır. Çok anlamlı sorgunun anlam sayısı, tam bağlı kümeleme tekniği ile tahmin edilmiştir. İlk Türkçe arama sonuç çeşitlendirme deney derlemi, BILDIV-2012, oluşturulmuştur. CCED'in başarısı iki yöntem ile karşılaştırılmıştır, Maximum Marginal Relevance (MMR) ve IA-Select. Bu karşılaştırmada Ambient, TREC Diversity Track ve BILDIV-2012 deney derlemleri kullanılmıştır. Bu algoritmaların başarısı Bing ve Google ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, CCED'in sorgunun çeşitli anlamlarıyla ilgilenen kullanıcılara en ilgili dokümanları üst sıralarda getirmesi açısından diğer yöntemlere göre daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Search engines are used to find information on the web. Retrieving relevant documents for ambiguous queries based on query-document similarity does not satisfy the users because such queries have more than one different meaning. In this study, a new method, cascaded cross entropy-based search result diversification (CCED), is proposed to list the web pages corresponding to different meanings of the query in higher rank positions. It combines modified reciprocal rank and cross entropy measures to balance the trade-off between query-document relevancy and diversity among the retrieved documents. We use the Latent Dirichlet Allocation (LDA) algorithm to compute query-document relevancy scores. The number of different meanings of an ambiguous query is estimated by complete-link clustering. We construct the first Turkish test collection for result diversification, BILDIV-2012. The performance of CCED is compared with Maximum Marginal Relevance (MMR) and IA-Select algorithms. In this comparison, the Ambient, TREC Diversity Track, and BILDIV-2012 test collections are used. We also compare performance of these algorithms with those of Bing and Google. The results indicate that CCED is the most successful method in terms of satisfying the users interested in different meanings of the query in higher rank positions of the result list.