Nonlinear dynamic inversion autopilot design for an air defense system with aerodynamic and thrust vector control
Aerodinamik ve itki vektör kontrollü bir hava savunma sistemi için doğrusal olmayan dinamik terslemeyle otopilot tasarımı
  1. Tez No: 720239
  2. Yazar: RABİYA BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK, DR. RAZİYE TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, çevik bir hava savunma füzesinin her üç kanaldaki ivme ve açı otopilotları için doğrusal olmayan geri besleme doğrusallaştırma yöntemlerinin alt bir kategorisi olan Doğrusal Olmayan Dinamik Tersine Çevrim yöntemini önermektedir. Otopilot tasarımı, çapraz bağlaşım etkilerini dahil ederek yatarak dönme ve yüksek ivme komutlu manevralara olanak sağlamakla birlikte, nadiren değinilen yanma fazında hem aerodinamik kanatçık kontrolü hem de itki vektör jet kanadı kontrolü içeren hibrit bir kontrolü kapsamaktadır. Bu çalışma, sistemin kuyruk kontrollü olması, farklı fiziksel prensiplerle çalışan kontrol yüzeylerinin olması ve bu yüzeylerin bu tarz sistemlerde entegre tasarlanabilmesi gibi sisteme özel zorluklara çözümler üretmektedir. Bu sorunlar için fiziksel bir temele dayandırılarak füzenin perküsyon merkezine göre yeniden çıktı tanımlama yapılmıştır. İç içe iki döngü yapısı içeride hızlı döngü, dışarıda yavaş döngü olacak şekilde kurgulanmıştır. Tasarlanan yapı belirli komutlarla altı serbestlik dereceli simülasyon ortamında test edilmiş, analizlere hassasiyet analiziyle, gerçekçi bir güdümlü senaryo da dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study proposes complete attitude and acceleration autopilots in all three channels of a highly agile air defense missile by utilizing a subcategory of nonlinear feedback linearization methods Nonlinear Dynamic Inversion (NDI). The autopilot design includes cross-coupling effects enabling bank-to-turn (BTT) maneuvers and a rarely touched topic of control in the boost phase with hybrid control which consists of both aerodynamic fin control and thrust vector control. This piece of work suggests solutions to exclusive challenges of a system, such as non-minimum phase characteristics and mechanical coupling, which can also be referred to as the integrated mechanic design of TVC jet vanes and aerodynamic fins. A physically inspired solution to a non-minimum phase of a tail-controlled system is offered by performing output redefinition on the center of percussion of the missile. A cascaded two-loop structure is established with the fast loop inside and the slower loop outside. The thesis further analyses these designs with certain commands to create a highly coupled environment. In addition, the effects of uncertainties observed on the system with a selection of realistic uncertainty levels on parameters. Moreover, a realistic guided scenario in a 6-DOF simulation environment with the implementation of realistic sensor models and available feedbacks in real life for such air defense systems is inspected.