Characterization of stress gradients in electroplated nickel thin films
Elektrokaplanmış nikel ince filmlerdeki stress gradyanlarının karakterizasyonu
  1. Tez No: 313560
  2. Yazar: YASİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ERDEM ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nikel elastisite modülü, korozyon direnci gibi üstün mekanik ve ayrıca manyetik özellikleri dolayısıyla MEMS alanında çok kullanılan ve çalışılan bir malzemedir. Birçok farklı nikel biriktirme tekniği içerisinde, elektrokimyasal kaplama makro ve mikro seviyede üretim aşamalarında kullanılabilen, iyi çalışılmış ve ticarileşmiş bir yöntem olarak birçok avantajının yanında üretim parametrelerini değiştirerek elastisite modülü ve artık gerilmeleri gibi mekanik özellikleri basitçe ayarlama yeteneği avantajına sahiptir.İnce filmlerdeki artık gerilmelerin belirlenmesi, cihaz performansının optimizasyonu ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi için gereklidir. İnce filmlerdeki düzlem içi yer değiştirmeleri kontrol eden düzgün artık gerilmelere ek olarak, parçaların düzlem dışı eğilmelerini belirleyen artık gerilme gradyanlarının karakterizasyonu, MEMS uygulamalarında hareketli parça olarak tasarlanan mikro-yapıların dosdoğru olarak üretilmesinde gereklidir.Bu çalışmanın literatüre ana katkısı, bir ölçüm aracı olarak mikro-çubukları kullanarak, elektrokimyasal kaplanmış 1 µm kalınlığındaki nikel filmlerin artık gerilme gradyanlarının sistematik karakterizasyonudur. Bu ise, elektrokimyasal kaplama parametrelerinden akım yoğunluğu ve çözelti sıcaklığının sırasıyla 1 ? 20 mA/cm2 ve 30 ? 60 °C aralığında değiştirilmesi ile sağlanmıştır. Nikel filmlerdeki artık gerilme gradyanlarının elde edilmesi, çubuk uç eğilmelerinin belirlenmesi ve elastisite modülü ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. Nikel elastisite modülü, yaklaşık 200 GPa olan yığın elastik modülünden küçük olarak 128,2 ? 175,9 GPa aralığında bulunmuştur. Daha sonra DC-kaplanmış çubukların artık gerilme gradyanlarının, 129.95 ile -67.91 MPa/µm aralığında değiştiği hesaplanmıştır. Ölçümler, 30 ve 45 °C elektrokaplama banyo sıcaklıkları için sırasıyla 8 ve 14 mA/cm2 akım yoğunluklarında sıfır artık gerilme gradyanına yani düzgün çubuklara ulaşılabileceğini göstermektedir. Buna karşılık, 60 °C elektrokaplama banyo sıcaklığı için çalışılan akım yoğunluğu aralığında düzgün çubuk üretilmesine yol açan uygun bir akım yoğunluğu bulunamamıştır.Farklı nikel film kalınlığına sahip numunelerin XRD ölçümlerini ve film yüzeylerinin ve ara kesitlerinin SEM morfoloji analizlerini içeren mikro-yapı analizleri büyüyen nikel film karakteristiklerinin araştırmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nickel is a widely employed and thus well-studied material in the MEMS field due to its superior mechanical properties such as its high modulus of elasticity and corrosion resistance and magnetic properties. Among different deposition techniques of nickel, electroplating, as a well-studied and commercialized technique used in the fabrication process of macro- and as well as micro-devices, has various advantages including the ability to manipulate mechanical properties such as the modulus of elasticity and residual stress simply with deposition parameters.Determination of residual stresses in thin films is necessary to optimize device performance and to lower fabrication costs. In addition to well-studied uniform residual stresses in thin films that control in-plane displacements, stress gradients that determine out-of-plane deflections of components need to be characterized to obtain straight microstructures designed as a moving part in a MEMS application.The main contribution of this study to the literature is the systematic characterization of residual stress gradients of electroplated 1-µm-thick nickel films using microcantilevers as a measurement tool. This is achieved by varying electroplating parameters of applied current density and solution temperature in the range of 1 ? 20 mA/cm2 and 30 ? 60 °C, respectively. Determination of cantilever tip deflections together with modulus of elastic measurements is performed to evaluate the residual stress gradients in nickel films. The modulus of elasticity of nickel is found to be in the range of 128,2 ? 175,9 GPa, which is smaller than that of bulk nickel, approximately 200 GPa. Then the stress gradient of DC plated cantilevers is calculated to vary from 129.95 to -67.91 MPa/µm. Measurements indicate zero residual stress gradient, i.e. straight cantilevers, can be achieved at approximately 8 and 14 mA/cm2 for the electroplating temperatures of 30 and 45 °C, respectively. However, there is no available current density within the investigated current density range leading to straight cantilevers at 60 °C electroplating temperature.Microstructural analyses, consisting of XRD measurements of samples having different nickel film thicknesses and SEM morphology analysis of film surface and cross section are also employed to explore growing film characteristics.