X-band high power solid state RF switch
X-bant yüksek güçlü katı hal RF anahtar
  1. Tez No: 313617
  2. Yazar: KUTLAY GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
RF/Mikrodalga anahtarlar mikrodalga ölçüm sistemlerinde, telekomunikasyon ve radar uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. RF anahtarların başlıca amacı Tx-Rx anahtarlama, bant seçimi ve işaretin farklı kanallar arasında anahtarlanmasıdır. Bu yüzden anahtarlar özellikle T/R modüllerde kullanılan başlıca devrelerden biridir. Elektronik harp uygulamalarında geniş bant operasyon önemli bir kriterdir. Özellikle uzak mesafeleri algılayabilen radarlarda yüksek güç dayanımı da önemli bir özelliktir.Bu çalışmada X-Bant'ta çalışabilen farklı tipte yüksek güçlü anahtarlar tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Temel hedef iyi geri dönüş kaybı ve düşük araya girme kaybını korurken küçük boyut ve yüksek güç dayanımını elde edebilmektir. İlgili çalışmalar araştırılmış ve analiz edilmiştir. Güç dayanımını artırmak için çözümler araştırılmış, ilgili hesaplamalar yapılmıştır. Daha iyi besleme durumları analiz edilmiştir. Ölçüm sonuçları benzetim ve analizlerle karşılaştırılmıştır. Devre tasarımları ve benzetimleri AWR® ve CST® kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
RF/Microwave switches are widely used in microwave measurement systems, telecommunication and radar applications. The main purposes of RF switches are Tx-Rx switching, band select and switching the signal between different paths. Thus, they are key circuits especially in T/R modules. Wideband operation is an important criterion in EW applications. High power handling is also a key feature especially for radars detecting long range.In this study, different types of high power solid state switches operating at X-Band are designed, fabricated and measured. The main objectives are small size and high power handling while keeping good return loss and low insertion loss. The related studies are investigated and analyzed. Solutions for increasing the power handling are investigated, related calculations are done. Better bias conditions are also analyzed. The measurement results are compared with simulations and analysis. Circuit designs and simulations are performed using AWR® and CST®.