Broadband phase shifter realization with surface micromachined lumped components
Yüzey mikro işlenmiş toplu elemanlı geniş bant faz kaydırıcı gerçekleştirilmesi
- Tez No: 313618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Faz kaydırıcılar mikrodalga ve milimetre dalga uygulamalarının - özellikle iletişim ve radar uygulamalarının - en önemli yapı taşlarından bir tanesi olmakla beraber antenlerin ana hüzmelerinin elektronik olarak taranmasında kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, 2 - 4 GHz bandında, 4 bit, 22.5 derece faz çözünürlüklü yüzey işlenmiş toplu elemanlı faz kaydırıcı tasarımı, benzetimleri, üretimi ve ölçümleri yapılacaktır. Düşük rms faz hatası, memnun edici geri dönüş ve araya giriş kayıplarının önemleri göz önünde tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Phase Shifters are one of the most important building cells of the applications in microwave and millimeter-wave range, especially for communications and radar applications; which are used to steer the main beam for electronic scanning. For these reasons, 2 to 4 GHz, 4-bit, 22.5 degree phase resolution phase shifter realization with surface micromachined lumped components will be designed, simulated, fabricated and measured. Low phase rms error, good return and insertion loss considerations will be aimed.