Development of a resonant mass sensor for MEMS based cell detection applications
MEMS tabanlı hücre algılama uygulamaları için rezonant kütle sensörü geliştirilmesi
- Tez No: 313623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, MEMS teknolojisine dayanan hücre algılama uygulamalarında kullanılacak bir resonant kütle algılayıcısının tasarım ve uygulamasını içermektedir. Tezin ana amacı, sıvı ortamında yakalanmış hücrelerin gerçek zamanlı algılanması ve algılama sonuçlarının dışarıdan herhangi bir optik algılama aleti kullanılmadan elektriksel olarak elde edilmesidir.Geleneksel örnekleriyle kıyaslandığında çeşitli anatajları bulunan yeni bir rezonant kütle algılaycısı sunulmuştur. Aygıt, yatay eksende salınım yaparak sıkıştırma film sönümlemesini ortadan kaldırmaktadır. Aygıt üzerine kaplanmış ince bir parilen tabakası sıvının aygıttaki dar boşluklara girmesini engellemekte; dolayısıyla kalite faktörünü iyileştirmektedir. Rezonatör bir mikrokanalın tabanına gömülüdür. Ataletsel kütle üzerindeki altın bir tabaka, antibadi tabanlı hücre yakalanmasına olanak sağlamaktadır.Resonatör uygulamalarının temelini oluşturan kuramsal bilgiler sunulmuş, tasarım ödünleşimi, uygulama alanları ve üretim kısıtlamaları göz önüne alınarak çeşitli rezonatör tasarımları yapılmıştır. Tasarım sonuçları MATLAB Simulink ve sonlu eleman modelleme sonuçları ile doğrulanmıştır.SOI, cam ve polimer mikroişleme yöntemleri birleştirilerek rezonatör üretimi için yeni bir üretim akışı geliştirilmiştir. Bu akış üzerinde aygıt üretimi sırasında karşılaşılan sorunları çözmek amacıyla değişiklikler yapılmıştır. Her aygıt, 1.5 x 0.5 cm2 alana sahiptir. Bu alanın büyük bir kısmı rezervuar ve sıvı bağlantıları için kullanılmıştır.Hava ve su içinde yapılan rezonans karakterizasyon testleri, parilen kaplama metodu sayesinde kaydadeğer kalite faktörü iyileşimi elde edildiğini göstermiştir. Kalite faktörü, rezonatör parilen ile kaplandığında havada 610'dan suda sadece 170'e düşmüştür. Doğrusallık ve eşbenzerlik testleri, aygıt çıkışının farklı yakalama bölgeleri için %1.9 standart sapmaya sahip olduğunu ve 2.7 ng'a kadar yük kütlesi için 0.997'lik bir R2 elde edildiğini göstermiştir.Saccharomyces cerevisiae tipi maya hücre algılanması da rezonatörler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tek bir maya hücresinin (13 pg) ve maya öbeklerinin (102 pg) kütle ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Antibadi ve thiol-altın kimyası tabanlı Candida Albicans yakalama ve algılama deneyleri hava ve su ortamlarında yapılmıştır. Yakalanmış birkaç bakteri hücresinin kütlesi hava ortamında 95 pg olarak ölçülmüştür. Su içinde yakalanmış olan iki bakteri hücresinin kütlesi ise 85 pg olarak ölçülmüşür. Bu ölçüm sonuçları beklenen değerlerle tamamen örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports design and implementation of a MEMS based resonant mass sensor for cell detection applications. The main objective of the thesis is the real-time detection of captured cells inside liquid medium and obtaining the detection results by electronic means, without the aid of any external optical instruments.A new resonant mass sensor architecture is presented that has various advantages over its conventional counterparts. The device oscillates in the lateral direction, eliminating squeeze film damping. A thin parylene layer coated on the device prevents liquids from entering the narrow gaps of the device, further improving the quality factor. The resonator is embedded on the floor of a microchannel. A gold film on the proof mass facilitates antibody based cell capture on the device.Theoretical background regarding resonator operation is investigated. Various resonator designs are presented, taking into account design trade-offs, application considerations, and fabrication limitations. The design procedure is verified with MATLAB Simulink modeling results and finite element simulations.A new process flow has been developed for resonator fabrication, combining SOI, glass, and polymer micromachining. Modifications have been done on the flow for the solution of problems encountered during device fabrication. Each device has a foot print area of 1.5 x 0.5 cm2. The majority of this area is occupied by fluidic connections and reservoirs.Resonance characterization results in air and water have shown that there is significant quality factor enhancement with the parylene coating method. The quality factor decreases to only 170 in water from 610 in air, when the resonator is coated with a thin layer of parylene. Uniformity and linearity tests revealed that the devices have a standard deviation of only 1.9% for different analyte capture sites and an R2 of 0.997 for mass loads as high as 2.7 ng.Detection of Saccharomyces cerevisiae type yeast cells has been done using the resonators. Mass measurement of single yeast cell (13 pg) and yeast clusters (102 pg) have been performed. Antibody and thiol-gold chemistry based Candida Albicans type bacteria capture and detection has also been made in both air and water environments. The mass of several captured bacterial cells in air has been measured as 95pg. Two bacterial cells have been captured on one device inside water and their mass has been measured as 85 pg. It is worthy to note that all mass measurements are consistent with theoretical expectations.