Comparison of the 2D and 3D analyses methods for CFRDS
ÖYBKDB? ler için 2 ve 3 boyutlu analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 313629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALIN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç, statik ve dinamik yükleme kosulları altında bir Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Barajı'nın (ÖYBKDB) performansının arastırılması için 2 ve 3B analiz metodlarının karsılastırılmasıdır. Bu çalısmada örnek alınan baraj Çokal Barajıdır. Çokal Barajı Türkiye'nin kuzeybatısında Trakya Yarımadası'nda yer alan bir ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajıdır. Kaya dolgu, arayüz ve ön yüz plakası sırasıyla, nonlineer elastisite modülü ve detaylı dogrusal olmayan gerilme ve toplam gerilme dönen çatlak modeli olarak simüle edilmistir. Bu davranıslar ayrıntılı malzeme testleri ile kesin davranısını tanımlamak için kalibre edilmistir. İki boyutlu analizlerde elde edilmesi mümkün olmayan sonuçlar, örnegin ön yüz plakası boyunca olusan gerilim ve çatlak genisilgi dagılımı, üç boyutlu analizlerce yapılıp, gerekliliginin önemi arastırılmıstır. Vadi sonunun etkisi iki boyutlu analizlerde elde etmenin mümkün olmadıgından bu kontrolün yapılmasıgerekmistir. ÖYBKDB modellemelerinde pratik ve endüstriyel çözümler olusturmak için bu çalısmada iki boyutlu detaylı analizler ile dogrusal elastik modellerin karsılastırılması yapılarak ön tasarımda kullanılmak üzere kılavuz yöntemler gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose is to compare the 2D and 3D analysis methodologies in investigating the performance of a Concrete Faced Rockfill Dam (CFRD) under static and dynamic loading conditions. Çokal Dam is the case study which is a CFRD located in northwest Turkey at the Thracian Peninsula. Rockfill interface andfaceplate were simulated as nonlinear modulus of elasticity, detailed nonlinear tractive behavior and total strain rotating crack model, respectively. These behaviors were calibrated to define the exact behavior by detailed material tests.The analyses that cannot be done by 2D analyses, such as stress, crack width distribution along the face slab are conducted by 3D analyses to determine thenecessity of these outcomes. Since effect of valley ends cannot be produced by 2D analyses, it is necessary to check 3D analyses to ensure liability of the results.Another comparison between detailed analysis of 2D models and linear elastic 2D models were covered to get practical and industrial solutions for the guiding methods of CFRDs for preliminary designs in this study.