Direct numerical simulation of pipe flow using a solenoidal spectral method
Solenoidal spektral yöntem kullanılarak boru akışının doğrudan sayısal benzetimi
- Tez No: 313641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN I. TARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, sıkıştırılamaz boru akışında açısal salınımların ve faz randomizasyonunun, düşük-orta Reynolds sayıları ($\mathrm{Re} \sim 5000$)) için türbülans istatistikleri ve sürüklenme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada, sayısal nitelikli olup, boru akışının direkt sayısal simülasyonu (DNS) yapılmıştır. DNS için solenoidal spektral yöntemi kullanılmış olup, bu yöntem öngörülen sınır şartlarını karşılayan solenoidal bazlarla hız vektörünün açılımını ve sonrasında, ilgili ikili vektör uzayı üzerine NS denklemlerinın projeksiyonunu içerir. Solenoidal baz fonksiyonları Legendre polinom uzayında formüle edilmiş olup, kullanılan Petrov Galerkin şemasından kaynaklanan iç çarpımlar için daha elverişli formlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is numerical in nature, direct numerical simulation (DNS) of the pipe flow is performed. For the DNS a solenoidal spectral method is employed, this involves the expansion of the velocity using divergence free functions which also satisfy the prescribed boundary conditions, and a subsequent projection of the N-S equations onto the corresponding dual space. The solenoidal functions are formulated in Legendre polynomial space, which results in more favorable forms for the inner product integrals arising from the Petrov-Galerkin scheme employed. The developed numerical scheme is also used to investigate the effects of spanwise oscillations and phase randomization on turbulence statistics, and drag, in turbulent incompressible pipe flow for low to moderate Reynolds numbers (i.e. $\mathrm{Re} \sim 5000$) ).