The effect of metaconceptual teaching instruction on 10th grade students understanding of states of matter, self-efficacy toward chemistry, and the nature of metaconceptual processes
Üstkavramsal öğretim faaliyetlerinin 10. sınıf öğrencilerinin maddenin halleri kavramlarını anlamaları ile kimya öz-yeterlikleri üzerine etkisi ve üstkavramsal süreçlerin doğası
- Tez No: 313642
- Danışmanlar: PROF. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışmanın amacı, Klasik Anlatım Yöntemi (KAY) ile kıyaslandığında, Üstkavramsal Öğretim Yönteminin (ÜÖY) 10. sınıf öğrencilerinin maddenin halleri kavramlarını anlamaları, bu kavramların kalıcılığı ve kimya öz-yeterlikleri üzerine nasıl bir etkisi olduğunu araştırmaktır. Ayrıca bu çalışmada, öğrencilerin üstkavramsal süreçlerinin doğası ile uygulamadan önce ve sonra hangi kavramlara sahip oldukları araştırılmıştır. Deney grubunda 53 öğrenci bulunup ÜÖY ile öğretim yapılırken kontrol grubunda 49 öğrenci olup KAY ile öğretim yapılmıştır. Öğrencilerin üstkavramsal süreçlerinin doğası ile uygulamadan önce ve sonra maddenin halleri ile ilgili kavramlarındaki değişimi belirlemek için ise deney grubundan üç öğrenci durum çalışması için seçilmiştir. ÜÖY'nin 10. sınıf öğrencilerinin maddenin halleri kavramlarını anlamaları ve kimya öz-yeterlikleri üzerine nasıl bir etkisi olduğunu incelemek için deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulamaya başlamadan önce ve sonra Maddenin Halleri Kavram Testi (MHKT) ile Kimya Öz-yeterlik Ölçeği (KÖÖ) uygulanmıştır. Uygulama yedi hafta sürmüştür. Ayrıca öğrencilerin kavramlarının kalıcılığını incelemek için MHKT ve KÖÖ uygulamadan sekiz hafta sonra tekrar verilmiştir. Durum çalışması için sınıf tartışması, video kayıtları, grup tartışması ses kayıtları, günlük yazma ve mülakat gibi çoklu veri kaynakları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde MANCOVA kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin sontest MHKT, kalıcılık testi MHKT ve kalıcılık testi KÖÖ puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ancak deney ve kontrol grubu öğrencilerinin sontest KÖÖ puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ayrıca öğrencilerin üstkavramsal süreçlerinin doğasına bakıldığında alternatif kavramları az olan öğrencilerin üstkavramsal değerlendirme sürecine daha fazla dahil oldukları görülmüş ve uygulama sonunda öğrencilerin birçok alternatif kavramını değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Metaconceptual Teaching Instruction (MTI) compared to Traditional Instruction (TI) on 10th grade students? understanding and durability of states of matter concepts, self-efficacy toward chemistry, and to portray the nature of students? metaconceptual processes and the change in students? ideas of states of matter.There were 53 students in the experimental group instructed by the MTI and 49 students in the control group instructed by the TI. Three students from the experimental group were selected for case study to explore their metaconceptual processes and conceptual understanding. To examine the effect of treatment, States of Matter Diagnostic Test (SMDT) and Self-efficacy toward Chemistry (SETC) were administered to the students before and after the treatment. Treatment implementation continued for seven weeks. The instruments were also given eight weeks after the treatment. In case study design, the data were collected through video recordings of classroom discussions, audio recordings of group discussions, journal writings, and interviews. Quantitative data analysis was conducted using MANCOVA. It was found that there was a significant difference between groups on the posttest and retention-test scores of the SMDT and retention-test scores of the SETC on behalf of the experimental group. However, there was no significant difference between groups on the posttest scores of the SETC. In terms of the nature of metaconceptual processes, it was documented that the students who had few alternative conceptions mostly engaged in metaconceptual evaluation. Also, the students changed their ideas of states of matter.