Secure multiparty computation via oblivious polynomial evaluation
İlgisiz polinom değerlemesi üzerinden güvenli çok partili hesaplama
  1. Tez No: 313663
  2. Yazar: MERT ÖZARAR
  3. Danışmanlar: DR. ATTİLA ÖZGİT, PROF. DR. FETHİ PAYİDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen Internet teknolojileriyle beraber birlikte hesaplama yapma fırsatları üstel olarak artmaktadır. Bu tür hesaplamalar güvenilir, kısmen güvenilir ya da rekabetçi taraflar arasında cereyan edebilir. Çoğu zaman iletişim halindeki taraflar mahrem verilerini açığa çıkarmak istemezler lakin beraber çalışmanın getirdiği avantajlardan faydalanarak özel ve belki gereksiz veri değerlerinden ziyade sonuçlara odaklanırlar. Bu tür hesaplamaları gerçekleştirmek için bir taraf katılımcılardan gelen tüm girdileri bilmelidir. Bununla birlikte eğer hiçbir taraf yeterince güvenilir değilse mahremiyet birincil öncelik haline gelecektir. Bundan mütevellit Güvenilir Çok Partili Hesaplama (GÇH) adını verdiğimiz teknikler bu konu ile alakalı olup bahsedilen tipteki mahremiyet açıklarının üstesinden gelmede pratik yollar açarlar. GÇH konusu ilkel çözümleri olan kombinatorik mantık devrelerinden başlayarak günümüzdeki anonimi sağlayan hesaplama yöntemlerine kadar evrilmiştir. Bu tezde GÇH hakkında derin ve anlamlı çalışmaları biraraya getireceğiz. Özel bir teknik olan İlgisiz Polinom Değerlemesi'ne konsantre olup konuyu somut örneklerle göstereceğiz. Daha evvelki çalışmalara kıyasla kritik hususları, meydan okumaları ve adaptasyon seviyelerini ortaya koyacağız. Literatür taramasına binaen bazı gelecekteki araştırma fırsatlarına da değiniriz.
Özet (Çeviri)
The number of opportunities for cooperative computation has exponentially been increasing with growing interaction via Internet technologies. These computations could occur between trusted partners, between partially trusted partners, or even between competitors. Most of the time, the communicating parties may not want to disclose their private data to the other principal while taking the advantage of collaboration, hence concentrating on the results rather than private and perhaps useless data values. For performing such computations, one party must know inputs from all the participants; however if none of the parties can be trusted enough to know all the inputs, privacy will become a primary concern. Hence the techniques for Secure Multiparty Computation (SMC) are quite relevant and practical to overcome such kind of privacy gaps. The subject of SMC has evolved from earlier solutions of combinational logic circuits to the recent proposals of anonymity-enabled computation. In this thesis, we put together the significant research that has been carried out on SMC. We demonstrate the concept by concentrating on a specific technique called Oblivious Polynomial Evaluation (OPE) together with concrete examples. We put critical issues, challenges and the level of adaptation achieved before the researchers. We also provide some future research opportunities based on the literature survey.