Design and analysis of energy saving buildings using the software energy plus
Enerji tasarruflu binaların energy plus yazılımı kullanılarak tasarlanması ve analiz edilmesi
  1. Tez No: 313664
  2. Yazar: KEMAL ÖZGEN BİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN OSKAY, YRD. DOÇ. DR. TUBA OKUTUCU ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Elektrik enerjisi ve doğal gazın başlıca tüketicisi olan binalar, toplam elektrik enerjisinin yüzde 70'inden ve toplam doğal gazın yüzde 30'undan fazlasını tüketmektedir. Enerji tüketimini ve karbondioksit emisyonunu azaltarak yeşil binalar ve sıfır enerji tüketen binalara erişmek için yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri sayesinde, enerji tüketimi azaltılarak, enerji harcamaları önemli ölçüde düşürülebilir. Ayrıca bu sayede termal konfor düzeyi de bir hayli artırılabilecektir.Yeşil, enerji verimli binalara ulaşmak için önemli adımlar; bütün bina tasarımı, çevre mahal tasarımı, bina dış yüzey tasarımı, aydınlatma ve gün ışığı tasarımları ve ısıtma soğutma havalandırma sistem tasarımları şeklinde özetlenebilir. Bu analizlerin ve simülasyonların yapılması için kullanılabilecek Energy Plus yazılımı sayesinde yukarıda bahsi geçen konularda, var olan ve henüz inşa edilmemiş binalar için performans ve verim değerlendirmeleri, en etkin ve uygun sistem, bina tasarımları yapılması mümkün olmakla beraber, tez çalışmalarında bina kabuk özellikleri üzerinde durulmuştur.Türkiye'de yeşil bina konusu henüz yeni çalışılmaya başlanmıştır. Bu nedenle, binalarda enerji tasarrufu sağlayacak verimli metotların, yeşil bina konseptinin ve alternatif enerji simülasyonu yazılımının tanıtılması tezin önemli hedefleri arasındadır.Tez kapsamında, bina enerji ihtiyaçlarının azaltılması, enerji tasarruflu yeşil binaların tasarlanabilmesi için tasarım, yöntem ve malzeme önerileri sunulmuştur. Enerji verimliliğini ve tasarrufu artıran bina ve sistem parametreleri ile yeşil bina ilkeleri özetlenmiştir. Energy Plus yazılımı ile sağlanabilecek bütün bina enerji analizleri metotları, simülasyon adımları açıklanmıştır. Seçilen örnek binanın yıllık bazda enerji simülasyonu yapılmış, yeni bina tasarımlarında yaklaşık %36 enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the major energy consumer of electricity and natural gas, buildings consume more than 70% of electricity and 30% of natural gas. On the way to green buildings and zero energy buildings, investigation and improvement of energy efficiency of the buildings will result in significant reductions in energy demands and CO2 emissions; make cost savings and improve thermal comfort as well. Key steps of a successful green, energy efficient building can be summarized as whole building design, site design, building envelope design, lighting and day lighting design and HVAC system design.Energy Plus® software is mainly developed to simulate the performance of the buildings in the view of the above listed points. The design of a building or the analysis of an existing building with the software will show how efficient the building is or will be, and also helps finding the best efficient choice of the whole building system. Thesis focuses on the effect of changes in building envelope properties.In Turkey, topic of green buildings has recently started to be studied. Therefore, this thesis aims to present efficient technologies providing energy savings in buildings, to present green building concept and alternative energy simulation software.In the context of this study, design, methods and material guidelines are introduced to reduce energy needs of buildings and to bring in the green building design concept. Building and system parameters to enhance building energy efficiency and energy savings together with green building principles are summarized. Moreover, whole building energy analysis methods and simulation steps are explained; year-round simulation is performed for a sample building; as a result, energy savings about 36% is achieved.