The spider fauna of an olive grove and associated shrublands in Muğla, Milas, Kıyıkışlacık with notes on their diversity and composition
Muğla, Milas, Kıyıkışlacık?ta yer alan bir zeytinlik ile ilişkili çalılık alanların örümcek faunası ve örümceklerin alandaki çeşitliliği ve kompozisyonu üzerine notlar
- Tez No: 313662
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'nin Batı Akdeniz kıyısında yer alan, Muğla İli, Milaş İlçesi, Kıyıkışlacık Köyü mevkiinde bulunan yarı doğal zeytinliklerin ve ilişkili çalılık alanların örümcekleri Mayıs 2010 ile Ağustos 2011 tarihleri arasındaki dönemde örneklenmiştir. Örneklemelerde, yarı nicel yöntemler olan düşürme tuzakları ile örnekleme, atrapla örnekleme, elle toplama, zemin döküntülerinin elenmesi ve çalılık dallarının silkilmesi yöntemleri kullanılmıştır. Toplam 9967 örümcek örneği toplanmış; bunlardan ergin olan 3034 örnek mümkün olan en düşük taksonomik kategoriye kadar teşhis edilmiş ve çalışma alanı için, 38 familya, 147 cins ve 220 tür içeren detaylı bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Bunlardan 39 tür Türkiye için yeni kayıttır. Çalışmanın temsil gücünü test etmek ve gözlenen zenginlik üzerinden gerçek tür zenginliğini tahmin edebilmek için tür birikim eğrileri kullanılmıştır. Bu eğriler yüksek temsil gücü değerleri ve alan için 250 ile 300 arasında örümcek tür zenginliği tahminleriyle sonuçlanmıştır. Alandaki örümceklerin tür kompozisyonu, fenolojileri ve dağılımları tartışılmış, sonuçların Akdeniz tipi yaşam alanları için tipik olduğu görülmüştür. Çalışmaya ek olarak, alanda gözlenen türler için ayırdedici karakterlerin fotoğrafları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the period from May 2010 to August 2011, spider fauna of semi natural olive groves and associated shrub-lands were sampled in Muğla Province, Milas District, Kıyıkışlacık Village at the Western Mediterranean coast of Turkey. Semiquantitative sampling protocols were performed by use of pitfall traps, sweep nets, by active collecting, by sifting of tree litter and beating branches of shrubs. A total of 9967 spider specimens were obtained, from these, 3034 adult specimens were determined up to the lowest taxonomic category, and a detailed checklist is produced for the study area, composed of a total of 220 species belonging to 147 genera and 38 families. 39 species were recorded for the first time in Turkey. Species accumulation curves were used to test the representativeness of field surveys and to perform richness estimates, which were resulted in high completeness values and richness estimations around 250 ? 300 species for the study area. Results on composition, phenology and distributional patterns of the spider assemblage was also briefly discussed and found to be typical for Mediterranean habitats. Diagnostic photographs for each species in the collection are also provided in the appendix.