Effect of reinforcement and pre-stressing force on ASR expansion
Donatının ve öngerme kuvvetinin ASR genleşmesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 313669
  2. Yazar: ORHAN MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH TURANLI, DOÇ. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Betonda Alkali Silika Reaksiyonu, çimento hamurundaki alkaliler ve reaktif agregalar arasında meydana gelen kimyasal bir bozunmadır. ASR genleşme ve çatlama gibi problemlerin yanı sıra donma ve çözülme gibi diğer dayanıklılık sorunlarını da arttırmaktadır. Betonarme yapının tasarım safhasında ya da ilerleyen zamanlarda ASR' ye karşı mekanik, mineral ve kimyasal tedbirler alınmaz veya bu problem fark edilip çözülmez ise yapının yıkılması olasıdır. Bu çalışmada uçucu kül kullanılarak yapılan alışılmış tedbirlerden ziyade mekanik önlemler araştırılmıştır. Hızlandırılmış harç çubuğu metodu kullanılarak yapılan deneyde öngermeli ve betonarme kirişler incelenmiştir. Donatı oranı ve öngermenin ASR kaynaklı genleşme ve çatlama üzerindeki etkileri tetkik edilmiştir. Zaman içinde genleşme ve çatlama gelişimi takip edilmiş ve bu olayların ASR'nin ürettiği enerji ile bağlantısı kurulmuştur. Farklı reaktif agregalar kullanılarak hazırlanan numunelere de aynı önleyici mekanik tedbirler uygulanarak bu yöntemlerin ASR'nin derecesine göre etkisi araştırılmıştır. Ayrıca söz konusu yöntemler geleneksel önleyici tedbirlerle (uçucu kül) de karşılaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına gore donatı kullanımının ve öngermenin alkali-silika reaksiyonunun etkilerini azaltmakta büyük rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alkali Silica Reaction in concrete is a chemical deterioration process occurring between alkalis in cement paste and reactive aggregates. ASR increases expansion and cracking as well as other durability problems such as freezing and thawing. It is most probable that concrete structure will collapse unless mechanical, mineral, or chemical preventive measures are taken against ASR or this problem is realized and solved in the design stage of the concrete structure or later on. Rather than ordinary preventive measures in which mineral admixtures are used, mechanical ones were investigated in this study. In the experiment done by using the accelerated mortar bar method, reinforced concrete specimens on which pre-stressing force was applied were examined. The effects of reinforcement ratio and pre-stressing force on ASR based expansion and cracking were studied. Expansion and cracking developments in time were followed, and the connection between these phenomena and the energy produced by ASR was made. By applying the same mechanical preventive measures on the specimens prepared by using different reactive aggregates, the effectiveness of these methods with respect to the degree of ASR was investigated. Also, the methods in question were compared with traditional preventive measures (fly ash).The investigation results show that reinforcement and pre-stressing force play a significant role in diminishing the effects of ASR.