Three dimensional finite element analysis of a novel bracing system in small deep excavations
Küçük derin kazılar yeni bır kazı destek sisteminin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
- Tez No: 313668
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. N. KARTAL TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Derin kazılar için en yaygın iksa sistemlerinden biri perdeyi farklı yüksekliklerdeki ankrajlarla desteklemektir. Kalabalık kentsel bölgelerde, zemin hareketini böyle bir sistemle engellemek oldukça pahalı olabilir. Ayrıca, ankrajlı perdelerin bağımsız hareket ettiği kabulü ile yapılan modeller tüm sistemin köşelerdeki rijitliğinden kaynaklanan desteği göz ardı eder. Alternatif bir iksa sistemi ise tüm sistemi birlikte destekleyen, perdenin payandalarla desteklendigi sistemdir. Fakat böyle bir sistem ise inşaat alanını daraltmaktadır. Bu araştırmada önerilen yeni sistem, sonlu elemanlar analizi yöntemi ile parametrik çalışmak yapılarak incelenmiştir. Yeni sistem, her destek seviyesinde kazıyı destekleyen bir yük taşıyıcı halkadan oluşmaktadır. Karşılaştırmalı bir çalışma yürütülerek konvansiyonel sistem ile yeni sistem 2 ve 3 boyutlu analizler yapılarak çalışılmıştır. PLAXIS sonlu elemanlar analiz programı kullanılmıştır. Çalışmanın birincil amacı kemer destekli sistemin yapısal ve geoteknik performansını araştırmaktır. Araştırma, yeni sistemin belirli durumlarda iyileşme sağladığını ve bu tür durumlar için alternatif destek sistemi olarak kabul edilebilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common retaining systems for deep excavations is by supporting a wall with multiple levels of anchors. In densely built urban areas, preventing soil movement with such a system can be very costly. Additionally, anchored walls are assumed and forced to act independently during design calculations, thus fail to take the advantage of the rigidity of the whole system at the corners of the excavation area. An alternative support system that uses the entire system is bracing of the walls with struts. But such a system greatly hinders construction space. In this research, a new type of supporting system has been investigated by performing a parametric study in finite element analyses program. New system is a single ring at each support level, supporting the system at several locations. A comparative study has been undertaken between the conventional systems and the new system in both 2D and 3D. PLAXIS finite element analysis software was used for the analyses. The primary aim was to investigate the structural and geotechnical performance of the arch supported system. The study revealed that the new system provides improvement for specific cases and can be considered as an alternatve support system for such cases.