Erzincan depremi ve crush injürili olgular
Erzincan earthxuake and crush injuried victims
  1. Tez No: 31367
  2. Yazar: BAHADIR ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 ÖZET 13 Mart 1992 Erzincan depreminde yaralanarak hastanemize baş vuran 314 olgudan 144'ü kliniğimize yatırılmış ve bunlardan, 68'i crush injüri olarak takip ve tedavi edilmiştir. 68 olgunun 50'si erkek (% 73.5), 18'i (%26.5) kadın olup, en küçük yaş 3, en büyük yaş 72, ortalama yaş ise 34.5 olarak bulunmuştur. Bunların 48'inde çeşitli kırık ve çıkılar mevcutken, 20 olguda sadece yumuşak doku injürisi tesbit edilmiştir. Klinik olarak kompartman sendromu bulgularından en az 1'i olan 38 olguda kompartman içi basınçlar ölçülmüştür. 6 olguda kompartman sendromu tesbit edilmiş ve fasyatomi yapılmıştır. Toplam 11 olguda akut böbrek yetmezliği gelişmiş, bunlardan 4'ü ex olurken 7'si yapılan tedavi ile şifa bulmuştur. ERZİNCAN EARTHQUAKE AND CRUSH INJURIED VICTIMS SUMMARY 144 of the 314 patients were admitted and treated in our department, whom were rescued from Erzincan earthqake, on March 13, 1992 68 cases of them were followed and treated as crush injury. 50 (73.5 %) of them were male and 1 8 (26.5 %) of female. Mean age of the patients was 34.5 years (3 to 72). Of these patients, 48 had several fractures and dislocations, and 20 had only soft tissue injuries. Intracompartmental pressures were measured of 38 patients, which had at least one of the clinical signs. Fasciotomy were performed on 6 patients which were established compartment syndrome, in 11 patients acute renal failure were developed and four of them died. Renal and extremitial functions in 7 of these patients were returned completely with treatment.
Özet (Çeviri)