Primer osteoporozun bilgisayarlı tomografi ile kantitatif olarak değerlendirilmesi
The Quantitative evaluation of primer osteoporosis with computed tomography
- Tez No: 31368
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
118 ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalında Aralık 1990 ile Kasım 1992 tarihleri arasında Travmatik olan 37, Travmatlk olmayan 13 olgu primer osteoporoz yönünden araştırılmıştır. Kemik kütlesi kayıbmın 30-40 yaşlar arasında başladığı, kadınlarda menapozdan sonra hızlı seyir gösterdiği, 70 yaş üzerindeki kadın ve erkeklerde senil osteoporoz olduğu gözönüne alınarak, çalışmamıza 40 yaş üzerindeki olgular dahil edilmiştir. Femur proksimal uç ve vertebra kırığı olan 37 olgu travmatik olgularımızı, anabilim dalımızda refakatçi olarak bulunan ve başka bir patolojisi olmayan 40 yaş üzerindeki 13 olgu ise kontrol grubumuzu oluşturmuştur. Toplam 50 olgumuzun primer osteoporoz yönünden değerlendirilmesi, Singh, Barnett-Nordin, Meunier ve SE-Quantitative Computed Tomography (SE-QCT) ile yapılmıştır. Singh indeksine göre Grade 4 ve aşağısındaki değerler, Barnett-Nordin metakarpal indeksine göre %43 ve aşağısındaki değerler, Meunier indeksine göre 11 ve yukarısındaki değerler osteoporoz olarak kabul edilmiş, QCT'ye göre ise yaşa ve cinse göre verilen normal değerlerin altı osteoporoz olarak kabul edilmiştir. Bu yöntemler birbirleriyle karşüaşürıldığında, QCT ile diğer yöntemler arasında osteoporoz tanısı yönünden (P< 0.001) çok, çok anlamlı fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
119 The Quantitative Evaluation of Primer Osteoporosis with Computed Tomography. SUMMARY In Orthopaedic and Traumatologic Department of The Faculty of Medicine, Atatürk Universty, thirtyseven traumatic and thirteen nontraumatic patients were exemined for primer osteoporosis, between December 1990 and 1992. In our study the patients over fourry are included, because the loss of bone mass begins between the ages of thirty- fourry, it quickly increases at women after menapouse, and men and women over seventy have senil osteoporosis. Our traumatic group consist of thirtyseven cases with femur proksimal end and vertebral fractures, and our control group includes thirteen petients over fourry having no pathology. The primer osteoporosis evaluation of fifty cases are made with the index of Singh, Barnett-Nordin and Meunier, and Single Energy Quantitative Computed Tomograpy ( QCT ). According to Singh's index grade-4 and the ones below it; according to Barnett-Nordin metacarpal index 43 percent and the below; according to Meunier's index the values 1 1 and above it are accepted as osteoporosis. On the other hand according to QCT the values which are given in regard of age and sex and below normal are accepted as osteoporosis. When theese methods are compared, it has been mentioned that there is a remarkable distinction (P< 0.001) between QCT and the others, to diagnose osteoporosis.