13 Mart 1992 Erzincan depremi artsarsıntılarının kaynak zaman fonksiyonları
- Tez No: 39211
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZİHİ CANITEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bir deprem sismogramındaki dalga biçimleri, deprem odağındaki hareketin mekanizması, ortamın katmanlı yapısı ve deprem kaynağında yırtılmanın zaman içindeki değişimi ile ilgili bir kaynak zaman fonksiyonu tarafından belirlenir. Dalga biçiminin ters çözümünü yapabilmek için ya deprem odak mekanizmasını yada ortamın katmanlı yapısını bilmek gerekir. Bu problem sismogram analizlerinde en büyük güçlüklerden birisidir. Bu ve bunun gibi güçlükler karşısında, kaynak zaman fonksiyonunun belirlenmesinde izlenenebilecek ve deprem odak mekanizması ile ortamın etkisini ortadan kaldırabilecek alternatif bir yol sismolojinin önemli problemlerinden birini oluşturmaktadır. Bu amaçla, küçük artsarsıntıların sismogramlarını Green fonksiyonu olarak kabul eden ve bunu büyük (karmaşık) artsarsıntı sismogramından ayırarak kaynak zaman fonksiyonunu belirleyen“Dekonvolüsyon Tekniği ”geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, bahsedilen bu yöntem, 13 Mart 1992, Erzincan depremi artsarsıntıları üzerine uygulanmış ve bu artsarsıntıların kaynak zaman fonksiyonları elde edimiştir. Elde edilen kaynak zaman fonksiyonlarından, yükselme zamanları ile duraylılık zamanları belirlenmiş ve bu manyitüd aralığındaki artsarsıntılar için, çoğul kaynak bulunmadığı sonucuna varılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SOURCE TIME FUNCTIONS OF THE 13 MARCH 1992, ERZİNCAN EARTHQUAKE AFTERSHOCKS We can classify the parameters from which the waveform on the seismograms are affected in three groups. These are: 1) Source. Source time function. Seismic moment. Source dimension. Focal mechanism 2) Path. Structure. Density and velocity distribution. Attenuation effects 3) Instrumentation. Frequency band. Transfer function of the recording system Study of the physical processes associated with earthquake source in detail by using seismic body waves is one of the recent interests of seismology. From the time domain analysis of the source time functions, someof the source properties, such as complexity and directivity and some of the source parameters such as pulse width, rise time and source dimension are determined. Furthermore, with a good azimutal distribution of stations, the direction and magnitude of rupture velocity can be estimated. When we use the observed seismogram to determine the characteristics of an earthquake source, one problem we face is how to remove the effects of the path, the recording site and instrument response. One way to resolve this problem is to determine Green's function between the source and the receiver to deconvolve it from the seismogram. One technique often used to study the mechanism of earthquakes is to compute the synthetic seismograms and compare them with the data. There are two major problems which must be dealt with in the calculation of synthetic seismograms ; 1 ) The description of the source 2 ) The calculation of the earth response. These are all difficult tasks. Often the details of focal mechanism are not known or poorly determined. For a realistic model of a large earthquake the finiteness of the source should be taken into account. One approximation which has proved useful is superposition of point sources, phase delayed to account for rupture propagation. The calculation of the earth response is typically done by assuming a model composed of homogeneous layers. With this simple model, standard method, such as The Reflectivity Method or Generalized Ray Method, can be applied. However, if the earth sturucture is not known, these computational tools cannot be used effectively. The same difficulties are valid for introducing of the source time functions. DCDeconvolution technique requires aftershock recordings from source on the fault piane of the main event. These aftershocks should be well distributed over the fauit plane and should be well approximated as point sources. The ground motion due to the aftershock must be recorded at the same station that recorded the main event. The fault plane of the main event is represented by distribution of point sources. The ground motion for the aftershock ( Uj ), which is closes to a given point source, is used as the point source response. The ground motion for the main event ( U ) is then approximated by weighted and phase delayed summation over Uj. u(t) = £ [«$.