Aerodynamic analysis of long-span bridge cross-sections using random vortex method
Uzun açıklıklı köprü kesitlerinin rastgele girdap metodu ile aerodinamik analizi
- Tez No: 313683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, güçlü girdap salınımlarının ve durağan olmayan davranışların sıkça görüldüğü küt cisimler ve bir köprü kesitinden geçen iki boyutlu, sıkıştırılamayan, sürtünmeli akımların simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Kullanılan algoritma ve metot detayları ile anlatılmıştır. Geliştirilen nümerik uygulamanın genel rüzgar mühendisliği uygulamalarında geçerliliği ve uygulanabilirliği, dairesel ve kare kesitli silindir üzerinden geçen akım çözülerek gösterilmiştir. Elde edilen değerlerin mevcut deneysel ve nümerik çalışmalarla kıyaslamaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two dimensional, incompressible, viscous flow past bluff bodies and a bridge section, in which strong vortex shedding and unsteady attribute of flow are generally found, is simulated by means of random vortex method. The algorithm and method are described in detail. The validation and applicability of the developed numerical implementation to general wind engineering problems is illustrated by solving a number of classical problems, such as flow past circular and square cylinders. An application of the numerical implementation in the area of computational wind engineering is performed by analyzing a bridge deck section. Moreover, all results are compared with experimental and numerical studies in literature.