Evaluation of pedestrian safety around bus stops using geographic information systems
Yaya güvenliğinin otobüs durakları çevresinde coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 313682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yayalar, trafik güvenliği açısından en hassas kara yolu kullanıcılarıdırlar. Toplu taşım kullanıcıları, toplu taşıma yolculuğundan önce ya da sonra genellikle yaya olarak yolculuk ederler. Bu nedenle, yaya aktivitesi toplu taşım duraklarında doğalından oluşur. Bu çalışmanın ana odağı toplu taşıma durakları, özellikle otobüs durakları çevresindeki yaya güvenliği problemleridir. Önerilen yöntemin birinci bölümü, seçilmiş koridorlar boyunca yapılan bir dizi Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) analizi içermektedir. Bu method kazaya meyilli koridor kesimlerinin ve otobüs duraklarının belirlenmesine olanak sağlar. Sonrasında, aralarındaki bağıntının anlaşılması amacıyla bu iki analiz üzerinde çalışılmıştır. Doğrusal regresyon analizleri nihayetinde yayaların güvenliği açısından önemli olan faktörleri bulmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde methodun ilk bölümünde oluşturulmuş, yaya hareketleri ve güvenliği üzerinde potansiyel etkisi olabilecek parametreler ( başka bir deyişle yapılı çevre, trafik ağı vb.) kullanılmıştır. Koridor güvenliği modellerinde , yaya kazaları sayısı veya kaza yoğunluğu (veya bunların bazı dönüştürülmüş halleri) bağımlı değişken olarak kullanılırken, bağımlı değişken otobüs durağı güvenliği modellerinde etki alanına düşen toplam kaza sayıları kullanılmıştır. Durum çalışma koridorları, Ankara ilindeki yaya kazalarının yüksek yoğunlukta olduğu yerler temel alınarak seçilmiştir. Bu koridorlar Merkezi İş Alanı (MİA) ve MİA'dan değişik bölgeler hizmet veren dört ana koridoru içermektedir. Yüksek taşıt ve yaya akışının olduğu koridorlar üzerşnde bulunan otobüs durakları diğerlerine gore daha kritik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pedestrians are the most vulnerable road users in terms of traffic safety. Public transit users mostly have a pedestrian trip before and/or after the transit one. Thus, pedestrian activity is produced at transit stops naturally. The main focus of this study is pedestrian safety problems around transit stops, more specifically bus stops. The proposed methodology first includes Geographic Information Systems (GIS) analyses of the pedestrian safety along the study corridors and around bus stops on them; this enables determination of accident-prone corridor segments and bus stops, respectively. Later, two analyses are studied to understand their correlation. Finally, linear regression analyses are performed to find the significant factors affecting pedestrian safety. These analyses use parameters created in the GIS analyses in the first part, as well as others (i.e. built environment, traffic network, etc.) that have potential impact on pedestrian movement or safety. In corridor safety models, the number of pedestrian accidents or accident density (or some transformation of them) is used as the dependent variable; while it is selected as the total number of accidents within a selected buffer zone in the bus stop safety models. The case study corridors are selected based on the high density of pedestrian accidents in Ankara, including the Central Business District (CBD) and four main arterials serve from CBD to different regions. The bus stops on corridors with high motorized and pedestrian flows are found to be more critical than others.