Evaluation of protective structures in archaeological sites for in situ conservation of architectural remains and artifacts
Arkeolojik alanlarda mimari kalıntı ve buluntuların yerinde sergilenmesi amacıyla geliştirilen koruyucu yapıların değerlendirilmesi
- Tez No: 313686
 - Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kazılardan sonra ortaya çıkarılan taşınabilir buluntular uygun saklama koşullarının sağlandığı müzelere taşınırken, taşınmaz olanlar çevre ve insan etkilerine maruz kalmaktadırlar. Kırılgan bir malzeme ile yapılmış bu mimari kalıntıları, mozaik ve duvar resimlerini koruyabilmek için, onlara siper olarak geçici ya da kalıcı koruma ve sergileme sağlayan üst örtüler tasarlanmaktadır. Bu çalışma ile koruyucu yapıların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada kuramsal çerçeveyi oluşturmak için arkeolojik alanlarda koruma konusundaki ulusal ve uluslar arası yaklaşımlar incelenmiştir. Kuramsal çalışmayı takiben, arkeolojik kazı alanlarını etkileyen sorunlar, yerinde koruma ve müdahaleler ile arkeolojik buluntuların sergilenmesi konularına değinilmiştir. Çalışma arkeolojik alanda inşa edilen yeni yapı konusunu mimarlık ve koruma açılarından tartışmış, değerlendirme kıstasları ortaya koymuştur. Seçilen örnekleri malzeme seçimleri, fonksiyonel ve fiziksel yeterlilikleri, kalıntı ile ve arkeolojik kent bağlamında uyumları gibi belirlenen kıstaslar doğrultusunda değerlendirmiştir. Çalışma arkeolojik alanda bulunan mimari kalıntıların korunması ve sergilenmesi için geliştirilen yeni koruyucu yapı tasarımı konusunda genel bir değerlendirme ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artifacts are moved to museums after the excavations in order to provide an indoor protection, while the immovable findings remain exposed to environmental conditions and human activity. In order to conserve these architectural remains made of vulnerable material, mosaics and wall paintings in situ, covering structures are designed offering temporary or long-term sheltering, preserving and exhibiting facilities. The aim of the study is to evaluate these protective structures. In this study, national and international approaches in the conservation of archaeological sites are studied in order to form the theoretical framework. Following the theoretical research, problems facing excavation sites, in situ conservation, interventions and the presentation of the archaeological sites are studied. New building in an archaeological site is discussed in architectural and conservation perspectives and evaluation criteria are defined. Selected cases are studied according to their material selection, functional and physical efficiency, compatibility with the remaining and its urban context in terms of the determined principles. The study is concluded with the general remarks for a new protective structure for the preservation and presentation of the architectural remains in an archaeological site.