Flutter analysis and simulated flutter test of wings
Çırpıntı analizi ve kanatların simule çırpıntı testleri
  1. Tez No: 313687
  2. Yazar: TANER BİRTAN BALEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çırpıntı, hava aracında ölümcül sonuçlara yol açabilecek dinamik bir kararsızlıktır. Çırpıntıyı önlemek, hava aracının yapısal tasarımını da etkileyen önemli bir tasarım girdisidir. Hava aracının ağırlığı ve performansı da bu girdiden etkilenir. Kanat tasarım faktörlerinin çırpıntı oluşumundaki rolünün anlaşılması tasarımcılara çırpıntı açısından güvenli bir tasarım yapmaları için yardımcı olacaktır. Çırpıntı kestirme analizleri, yer titreşim testleri ve bir uçuş zarfının çırpıntı açısından güvenli olduğunu değerlendirmek için yapılan uçuş çırpıntı testleri modern havacılıkta sertifikasyon sürecinin önemli parçalarıdır.Uçuş çırpıntı testleri oldukça pahalı bir süreçtir. Bu testlerde hava aracı, tahrik sistemleri, ivmeölçerler, ve alınan uçuş test verilerini eş zamanlı olarak analiz edilmek üzere yer istasyonuna gönderilmesini sağlayan veri aktarım sistemleri ile ölçümlendirilir. Çırpıntı, ani olarak gelişen yıkıcı bir kararsızlık olduğundan yere aktarılan uçuş test verisi mühendisler tarafından dikkatli bir şekilde takip edilip gerektiğinde pilota hızlı olarak geri besleme yapılmalıdır. Uçuş başına düşen test adımlarının azlığı çırpıntı testlerinin maliyetini artırmaktadır. Test Uçuşları öncesi çırpıntı kestirimi çalışmalarına ağırlık verilmesi ilgilenilecek test adımlarını azaltarak çırpıntı uçuş test maliyetlerini düşürebilir.Bu çalışmada çırpıntı kestirim yöntemleri çırpıntı testleri sürecine yardımcı olmak üzere araştırılmıştır. Sıkıştırılamaz akışlar için örnek problemler tipik kesit modeli kullanılarak çözülmüştür. Basit bir üç boyutlu kanat için çırpıntı çözümleri doğrusal aerodinamik yaklaşımı ve sonlu elemanlar yöntemi ile NASTRAN ticari yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen çözümler tipik kesit modeli çözümleri ile karşılaştırılarak tipik kesit yöntemi çözümlerinin üç boyutlu kanat çözümlerine ne ölçüde yaklaştığı gözlemlenmiştir. Simule çırpıntı testleri yöntemi iki boyutlu tipik kesit yöntemi kullanılarak sunulmuştur. İki boyutlu kesit yöntemi kullanılarak simule çırpıntı testlerinin, kullanılan basit kesitin, kanadın dinamik özelliklerini etkin olarak temsil ettiği taktirde başarı ile icra edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flutter is a dynamic instability which can result in catastrophic failures of an air vehicle. Preventing flutter can be an important factor in the aircraft design, affecting the structural design. Thus, the weight and performance of the aircraft is also being affected. Understanding the role of each design factor of a wing on the onset of flutter can help designers on the flutter clearance of the aircraft. Analysis to predict flutter, ground vibration tests and flight flutter tests, which are performed to verify that the dedicated flight envelope is clear from flutter, are the most important certification processes in modern aviation.Flight flutter testing is a very expensive process. In flight flutter tests the air vehicle is instrumentated with exciters, accelerometers and transmitters to send the test data simultaneously to the ground station to be analyzed. Since flutter is a very severe instability, which develops suddenly, the data should be followed carefully by the engineers at the ground station and feedback should be provided to the pilot urgently when needed. Low test step numbers per flight, increases the cost of flutter testing. Increasing efforts in pre-flight test processes in flutter prediction may narrow the flight flutter test steps and decrease the costs.In this study, flutter prediction methods are investigated to aid the flutter test process. For incompressible flight conditions, some sample problems are solved using typical section model. Flutter solutions of a simple 3D wing are also performed via a coupled finite element linear aerodynamics approach using the commercial tool Nastran. 3D flutter solutions of the wing are compared with the typical section solutions to see how close can the typical section method predict flutter compared to the flutter analyis using the three dimensional wing model. A simulated flutter test method is introduced utilizing the two dimensional typical section method. It is shown that with a simple two dimensional typical section method, flutter test simulation can be performed successfully as long as the typical section model approximates the dynamic properties of the wing closely.