Characterization of liposomal Celecoxib formulation as a drug delivery system in colorectal cancer cell lines
Ilaç taşıyıcı sistem olarak lipozomal Celecoxib formülasyonunun kolorektal kanser hücrelerinde karakterizasyonu
- Tez No: 313685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, YRD. DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kolorektal kanser (CRC) çok yaygın görülen kanser tiplerinden biridir ve gelişmiş ülkelerde kansere bağlı ölümlerin başta gelen sebeplerindendir. Hastalarda sıkça rastlanan ilaç direnci gelişmesi durumu ve kemoterapi ilaçlarının muhtemel toksik etkileri düşünüldüğünde, araştırmalar şu anda akıllı ilaç taşıma sistemleri ve stratejileri geliştirmeye yoğunlaşmıştır. Siklooksijenaz-2 (COX-2) yolağı, kolon kanserinde kötü prognoz ile ilişkilidir. Seçici COX-2 inhibitörü ilaç Celecoxib (CLX); prostaglandin sentezini inhibe etmenin yanısıra COX-2'den bağımsız antikarsinojenik etkilere de sahiptir. Sunulmakta olan tez çalışmasının amacı, CLX için lipozomal ilaç taşıma sistemi geliştirilmesi ve CRC hücre hatlarında fonksiyonel etkisinin değerlendirilmesidir. CLX enkapsülasyonu ve tutulumu sağlayan çok katmanlı veziküller ile başlanan çalışmada; nano boyutta lipozomlar hazırlanmış ve in vitro koşullarda karakterize edilmiştir. Optimum kompozisyon 10:1 DSPC:Chol mol oranı ve fosfolipidlerin %2'si oranında Polietilen glikol (PEG) kaplaması olarak belirlenmiştir. PEGile edilmiş lipozom formülasyonunun hücreler ile etkileşim derecesi kantitatif olarak ve lipozomların hücresel konumu kalitatif olarak analiz edilmiştir. CLX yüklenmiş PEGile edilmiş lipozomların, kanser hücrelerinde proliferasyonunu ve 2-boyutlu hücre kültürü modelinde hücresel hareketliliği inhibe ettiği gösterilmiştir. Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü'ne (EGFR) hedefli CLX yüklü immünolipozomlar ile yürütülen başlangıç seviyesindeki çalışmalarda, EGFR'yi yüksek seviyede ifade eden kanser hücrelerinde son derece sitotoksik etki gösterdiği, ancak EGFR'yi ifade etmeyen hücrelerde etkili olmadığı görülmüştür. Tasarlanan bu ilaç taşıma sistemi, kanser önleyici ve kemoterapi ilaç tedavilerindeki zararlı sistemik yan etkileri önleme potansiyeli ile birlikte hedefli kombinasyon terapilerine imkan sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Colorectal carcinoma (CRC) is one of the most common cancers and is the leading cause of cancer deaths in much of the developed world. Owing to the high incidence of drug resistance and potential toxic effects of chemotherapy drugs, much research is currently underway to design better strategies for smart drug delivery systems. Cyclooxygenase-2 (COX-2) pathway is associated with poor prognosis in colon carcinomas. The selective COX-2 inhibitor drug Celecoxib (CLX) has been shown to posses COX-2 independent anti-carcinogenic effects in addition to inhibition of prostaglandins synthesis. The aim of the presented thesis was to develop a liposomal delivery system for CLX and to evaluate functional effects in CRC cell lines. Starting with multilamellar vesicles capable of CLX encapsulation and retention, nano sized liposomes were prepared and characterized in vitro. The optimum composition was determined as 10:1 DSPC: Cholesterol molar ratio and Polyethylene glycol (PEG) grafting at 2% of phospholipids. The extent of cellular association of PEGylated liposome formulation was analyzed quantitatively and cellular localization was analyzed qualitatively. We detected that CLX loaded PEGylated liposomes inhibited proliferation and cellular motility of cancer cells in a 2D model system. Our results showed that, Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) targeted CLX loaded immunoliposomes were extremely cytotoxic in cancer cells with high EGFR expression but not in cells devoid of EGFR expression. This delivery system may pioneer studies that may potentially circumvent the harmful systemic side effects of cancer preventive and chemotherapy drugs as well as allow the use of targeted combinatorial therapies.