Geological, hydrogeological and geochemical analyses of the geothermal systems in the Büyük Menderes graben
Büyük Menderes graben sistemindeki jeotermal sahaların jeolojik, hidrojeolojik ve jeokimyasal analizi
  1. Tez No: 313688
  2. Yazar: HATİCE GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Jeotermal rezervuarlar yenilenebilir enerji içeriklerinden dolayı, son yıllarda çok popüler olmuştur. Türkiye büyük bir potansiyele sahiptir; özellikle Batı Anadolu, Türkiye'de en yüksek potansiyele sahip olması açısından gelecek vadeden bir bölgedir. Büyük Menderes Graben sistemi tektonik olarak aktif bir açılma bölgesidir ve jeotermal sahaların oluşmasını sağlayan K-G doğrultusunda açılma geçirmektedir. Son on yılda, jeotermalle ilgili kanunun yürürlüğe jeotermal aramalar, incelemeler ve yatırımlar çok hızlı yükselmiştir.Bu çalışmanın amacı, graben sisteminde yeralan jeotermal alanları jeolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ve rezervuar karakteristikleri açısından analiz etmektir. Ulaşılabilen arşivlerden, yayınlan makalelerden ve dokümanlardan bir veri grubu oluşturulmuştur ve birçok değişken, grabende bulunan her sahada araştırılmıştır. Değişkenler, akışkan sıcaklığı, denize olan uzaklık, rezervuar derinliği, rezervuar litolojisi, kimyasal bileşenler ve benzeri gibi parametreleri içermektedir. Bu değişkenler göz önünde tutularak sahalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar karşılaştırılmış ve genel karakteristikleri belirtilmiştir. Veri grubunun yorumlanması göstermektedir ki, sahalar bir takım ortak özellik ve karaktere sahiptir fakat bazı sahalar dikkate değer farklılıklara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Geothermal reservoirs have become very popular in the last decades due to their renewable energy contents. Turkey has a high geothermal energy potential; especially Western Anatolia is a promising region in terms of its highest energy. Büyük Menderes Graben system is a tectonically active extensional region and is undergoing a N?S extension leading to form geothermal fields in the graben. In the last decade, geothermal exploration, investigations and investments have been increased rapidly through the law related to geothermal energy assigned.The aim of this study is to analyze the geothermal fields located in the graben system in order to investigate their geological, hydrogeological and geochemical features and reservoir characteristics. A data set is compiled from the accessible archives, published papers and documents and several variables have been searched at every field in the graben. The variables include the fluid temperature, the distance to sea, the depth to the reservoir, the reservoir lithology, the chemical constituents, etc. In view of these variables the fields are compared and constrasted and their common characterisrics have been noted. Interpretation of the data set reveals that the fields have some common features and characters however some fields have got notable differences.