Dünya doğal ve kültürel mirası Pamukkale'nin beyazlığının korunması: Hidrojeokimyasal bir yaklaşımla
Conservation of the world nature and culture heritage Pamukkale's whiteless: With hydrogeochemical aspect
  1. Tez No: 136800
  2. Yazar: FÜSUN SERVİN TUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ SAVAŞÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Pamukkale, Batı Anadolu' nun en önemli jeotermal sistemlerinden biridir. Sahip olduğu eşsiz travertenleri ve antik Hierapolis kenti ile UNESCO tarafından“Dünya Mirası Listesi”kapsamına alınmıştır. Ancak beyaz renkli görülmeye değer travertenler yetmişli yılların sonlarında bölgede otellerin yapılanmasıyla kararmaya, kahverengi ve yeşil renkli bir görünüm almaya başlamıştır. Bölgede turizmin artmasıyla Pamukkale ve eşsiz travertenleri olumsuz yönde etkilenmeye başlamıştır. Bu nedenle 1990 lann ortalarında Kültür Bakanlığı ve UKAM Pamukkale travertenlerini eski haline döndürmek ve korumak amacıyla bir proje başlatmışlardır. Bu proje kapsamında bazı hidrojeolojik ve jeokimyasal çalışmalar yapılmış olup, bölgeyi koruma amaçlı önlemler alınmıştır. Tüm bu çalışmaların sonunda Pamukkale eski beyaz görünümüne kavuşmaya başlamıştır. Günümüzde Pamukkale bölgesinin hala bazı problemleri vardır. Bu çalışma kapsamında hidrojeokimyasal, kimyasal ve mineralojik analizler ve bu araştırmaların sonuçları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerden yola çıkılarak, bahsi geçen problemler ele alınmış olup, Pamukkale' nin korunması amaçlı bazı önerilerde bulunulmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pamukkale is one of the most important geothermal systems in Western Anatolia in Turkey. It has spectular snow - white travertines and antic city Hierapolis. Thanks to these features Pamukkale has declared a World Heritage Site by UNESCO. Unfortunately the white travertines have become darker, yellowish and brownish after building hotels in this area since end of 1970's. Increasing tourism has affected Pamukkale and its beauty travertines Middle of the 1990's the Ministry of Culture of Turkey and UKAM has been starting to the project in order to reverse white and protect the travertines in Pamukkale. Some of hydrogeological and geochemical studies have been done in Pamukkale and have taken some measurements to protect this area. After these studies Pamukkale travertines started to become their white color again. Nowadays Pamukkale area is still has some problems. This study comprises some hydrogeochemical, geochemical, minerological analysis and evaluation of their' s results. And it is starting out this study includes these problems and probable suggestions to be protected of Pamukkale. IV