Systems engineering process modeling and simulation
Sistem mühendisliği sürecinin modellenmesi ve simülasyonu
- Tez No: 313714
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR EVİN ÖZDEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada tasarım projelerine ait sistem mühendisliği sürecinin modellenmesi ve simülasyonuna yönelik bir yöntem önerilmektedir. Temel amaçlardan biri, sürecin kendisini karmaşık bir sistem olarak ele alarak sistem mühendisliği sürecini modellemektir. Sistem mühendisleri ile gerçekleştirilen iki aşamalı anket çalışmasının sonucunda bir kavramsal model elde edilmiştir. Kavramsal model, iki seviye aktivite ağı içermektedir. Her bir birinci seviye sistem mühendisliği aktivitesi, kendine ait ikinci seviye aktivite ağına sahiptir. Daha sonra model, nesne yönelimli modelleme dilinde, SysML üzerinde, blok tanımlama diyagramları ve aktivite diyagramları kullanılarak uygulamaya geçirilmiştir. Diğer bir amaç ise performans değerlendirmesi için sürecin ayrık olay simülasyonmodelini oluşturmaktır. Bu amaçla, Excel ara yüzü ve VBA kodları kullanılarak SysML modeli bir Arena modeline dönüştürülmüştür. Aynı kavramsal modelden gelen fakat farklı aktivite süreleri, kaynak miktarları ve kaynak gereksinimlerine sahip olan sistem mühendisliği süreç alternatiflerini temsil etmek üzere üç deterministik ve üç stokastik durum oluşturulmuştur. Projenin büyüklüğü ve aktivite sürelerindeki belirsizliğin etkileri de dikkate alınmıştır. Önerilen yaklaşım, SysML modelleri oluşturmak, bu modelleri Arena modellerine dönüştürmek ve simülasyonlar gerçekleştirmek yoluyla altı durumdan her birine uygulanmıştır. Bu durumlar için proje süresi ve kaynak kullanımı sonuçları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an approach is proposed to model and simulate the systems engineering process of design projects. One of the main aims is to model the systems engineering process, treating the process itself as a complex system. A conceptual model is developed as a result of a two-phase survey conducted with systems engineers. The conceptual model includes two levels of activity networks. Each first level systems engineering activity has its own network of second level activities. The model is then implemented in object-oriented modeling language, namely SysML, using block definition diagrams and activity diagrams. Another aim is to generate a discrete event simulation model of the process for performance evaluation. For this purpose the SysML model is transformed to an Arena model using an Excel interface and VBA codes. Three deterministic and three stochastic cases are created to represent systems engineering process alternatives, which originate from the same conceptual model but possess different activity durations, resource availabilities and resource requirements. The scale of the project and the effect of uncertainty in activity durations are also considered. The proposed approach is applied to each of these six cases, developing the SysML models, transforming them to Arena models, and running the simulations. Project duration and resource utilization results are reported for these cases.