Methods time measurement data validation
Methods time measurement verilerinin doğrulanması
- Tez No: 313725
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez Methods Time Measurement (MTM) verilerinin doğrulanması üzerine yapılan bir deneyin sonuçlarını açıklamaktadır. 1948 yılında geliştirilen MTM, en yaygın kullanılan ön tanımlı zaman sistemlerinden biridir. Ancak bugüne kadar MTM verilerinin doğrulanması ile ilgili literatürde kısıtlı miktarda çalışma yer almıştır. Bugünün teknolojisi zaman etüdü çalışmaları için bilgisayar destekli yeni imkanlar yaratmaktadır. Bu imkanlardan biri de ODTÜ Teknokent'te geliştirilmekte olan Gerçek Zamanlı Metod Analizi (RTMS) sistemidir. RTMS görüntü işleme ve makine öğrenimi (yapay zeka) konularından faydalanarak zaman etüdü çalışmalarını otomatik olarak yapar. RTMS, MTM verilerini gözlemlenen performansla karşılaştırmak için kullandığından bu verilerin doğrulanması sistem için önemli bir konudur.MTM verilerinin doğrulamasını test etmek için ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nün ergonomi laboratuvarında bir deney yapılmıştır. Bu deneyde 40 lisans öğrencisi dört farklı iş yapmıştır. Bu işler bir kamera aracılığıyla kaydedilip kare kare incelenmiş ve MTM'in temel hareketlerinin normal süreleri hesaplanmıştır. Sonuçlar MTM tablolarındaki sürelerle karşılaştırılınca arada belirgin farklar gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, RTMS gibi bir araçla MTM verilerinin güncellenmesini ya da yeni bir standart zaman sisteminin geliştirilmesini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis shows the results of an experiment in order to test the validity of Methods Time Measurement (MTM) data. MTM, developed in 1948, is one of the most commonly used Predetermined Motion Time Systems to calculate standard time for a task. However, there is limited research on the validity of the MTM data in the literature. Today?s technology provides new computerized tools to perform time studies. One of such tools is Real Time Method Study (RTMS). RTMS is a computerized method study tool being developed in METU Technopolis, which uses Image Processing and Machine Learning to conduct time studies automatically. RTMS uses MTM data as a benchmark data to compare observed performance results; therefore validity of MTM data is an important issue for it. In order to test the validity of MTM data an experiment conducted in the Ergonomics Laboratory of the METU Industrial Engineering Department. In this experiment 40 undergraduate students performed four different tasks. These tasks were recorded by a video camera and analyzed frame by frame to calculate normal times for basic motions of MTM. Results are compared with the original MTM data and it is shown that MTM times do not fit the observed data. This study in the end suggests updating MTM data or constructing a new standard time database by using a tool like RTMS.