Water circulation and yacht carrying capacity of Fethiye Bay
Fethiye Körfezi?nin su çevirimi ve yat taşıma kapasitesi
  1. Tez No: 313740
  2. Yazar: MİRAN DZABİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kıyı bölgeleri, tüm insanlık için birçok kaynak ve fayda sağlamaktadır. Ekonomik gelişim için bu kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Öte yandan kıyı kaynaklarının devamlılığı sağlanmalı ve gerekli ölçülerde korunmalıdır. Sürdürülebilir kalkınmada hedef, ekonomik gelişme ve doğal kaynakları korunması arasında bir denge kurmaktır. Yat taşıma kapasitesinin belirlenmesi sürdürülebilir kalkınma açısından önemli bir adımdır.Bu tez çalışmasında yat taşıma kapasitesinin hesaplanmasında, yarı kapalı basenlerde rüzgar kaynaklı su çevrimi analizi Fethiye Körfezi için uygulanacaktır. Körfezlerdeki hidrodinamik son derece karmaşıktır ve genelde rüzgar ve dalga iklimi, deniz tabanı eğimi ve katı madde özelliklerinden etkilenir. Deniz tabanı topografyası, kış ve yaz rüzgarları, farklı hız ve yönden esen rüzgarlardan, değişik olarak etkilenir. Fethiye Körfezinin şu anki durumu belirlenip, gerekli rüzgar analizleri yapılacaktır. Bunlara ek olarak, mevcut durumdan farklı olarak iki adet su çevirim modelleme çalışması yapılacaktır. Bu modelleme çalışmaları için Finite Volume Coastal Ocean Model (FVCOM) sayısal modeli kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Coastal regions provide a lot of resources and benefits for all the humankind. For economic growth, these resources are needed. On the other hand, coastal resources should be maintained and preserved in some limits. Sustainable development is aimed to set a balance between economic growth and preserving the nature. Determination of the yacht carrying capacity is a major step for sustainable development.In this thesis study wind-induced water circulation in semi-enclosed basins are carried out in order to reach the yacht carrying capacity for Fethiye Bay. Hydrodynamics of bays is very complex, mainly affected by wind and wave climate and sea bottom topography. The sea bed profiles at the bay changes under winter and summer storms of different speeds and directions. This case study will be carried out with the developed methodology. The present structure of Fethiye Bay will be analyzed and necessary measurements will be proceeded. Moreover, two more cases will be studied besides the present conditions. Circulation models will be applied to the study case according to reached data. For this purpose, Finite Volume Coastal Ocean Model (FVCOM) numerical model will be used.