An experimental study on the treatment of expansive soils by granular materials
Şişen zeminlerin taneli malzemeyle iyileştirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 313741
  2. Yazar: TİMUÇİN HERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Şişen zeminler tüm dünyada inşaat mühendisleri için sorun teşkil etmeye aday özellikler sergilemektedir. Bu tip zeminler, su içeriklerinin artmasıyla birlikte ciddi oranda hacimsel değişikliklere uğramakta ve üzerlerinde inşa edilmiş yapılarda büyük yatay ve düşey gerilme artışlarına neden olmaktadır. Şişen zeminlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik en sık kullanılan yöntem, planlanan yapı çevresinde bulunan killerin sahadan uzaklaştırılarak yerine şişmeyen özellikte zeminlerin yerleştirilmesidir. Yapılacak iyileştirmenin büyük hacimli olması durumunda perde duvarlar ve temeller oluşacak şişme basınçlarını güvenli bir biçimde taşıtacak şekilde tasarımlanmalı, ya da şişme basınçlarını düşürmeye yönelik uygun bir yerinde iyileştirme yöntemi seçilerek uygulanmalıdır.Bu deneysel çalışmada; kırmataş, kırma kaya gibi taneli bir malzemeyle doldurulmuş hendeklerin şişen zeminlerin şişme parametreleri üzerindeki muhtemel olumlu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, hem taneli malzemeyle iyileştirilmiş, hem de iyileştirilmemiş şişen zemin örnekleri üzerinde ince çeperli odometre, klasik odometre ve daha büyük boyutta silindirik kalıpla karşılaştırmalı deneyler yapılmıştır. Hendekler, örneğin ortasında öngörülen hacimsel iyileştirme yüzdesini sağlayacak çapta açılmış deliklere taneli malzeme doldurulması yöntemiyle modellenmiştir. İnce çeperli odometre deneyleri, iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş örneklerin yanal şişme basınçlarının ölçülmesi; klasik odometre ve silindirik kalıplarda gerçekleştirilen deneyler ise, zeminlerin düşey yöndeki şişme parametrelerinin belirlenmesi için yapılmıştır.Taneli malzeme doldurulmuş hendek hacminin arttırılmasıyla düşey yöndeki şişme yüzdeleri ve yanal yöndeki şişme basınçlarında kayda değer azalmalar olduğu saptanmıştır. Doğal zemin yüzeyine yerleştirilmiş hafif bir yapı ya da dolguya ait örtü etkisi altında iyileştirmelerin etkisinin daha da arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expansive soils are a worldwide problem that possesses various challenges for civil engineers. With increasing water content, they exhibit excessive volume changes, resulting in large horizontal and vertical stresses to the structures located or buried in these regions. The most common method to minimize this effect is to replace these types of clays around the proposed structure with non-expansive soils. For the cases needing larger volume of replacement, either sidewalls or the foundations must be designed to cater for the anticipated pressures or a suitable improvement technique shall be applied in place.In this experimental study, it is intended to investigate the possible positive effects of trenches backfilled with granular material such as crushed stone or rock on the improvement of swell parameters of expansive soils. Thin-wall oedometer tests, conventional oedometer tests and larger size tests with moulds were performed on artificially compacted untreated and granular fill treated samples for this purpose. The trenches were modeled by opening a hole with a diameter that satisfies the predicted percent trench content at the center of the soil samples, which was then backfilled with granular material. Modified thin-wall oedometer tests were performed to measure the lateral swell pressures of both untreated and treated samples, whereas the conventional oedometer tests and tests on samples placed in moulds were performed to measure the vertical swell parameters of soils.It was observed that both the vertical swell percentages as well as the lateral swell pressures reduced considerably as the volume of granular material filled trench was increased. The treatment was observed to be more remarkable under the surcharge effect of a light weight structure or a fill placed on top.