Investigation of stockbridge dampers for vibration control of overhead transmission lines
Havai iletim hatları titreşim kontrolü için stockbridge titreşim sönümleyicileri incelemesi
  1. Tez No: 313742
  2. Yazar: HÜSEYİN KASAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN O. ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, havai iletim hatlarının rüzgardan kaynaklı aeolian titreşimlerini bastırmak için kullanılan Stockbridge titreşim sönümleyicilerinin performansını inceleme hedeflenmiştir. Bu kapsamda, MATLAB kullanılarak Enerji Denge Metoduna dayalı bir bilgisayar yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar yazılımı, GUI ile oluşturulan kullanıcı dostu bir arayüz ile desteklenerek Stockbridge titreşim sönümleyicilerinin havai iletim hatlarının titreşimlerini kontrol etmedeki performansını simule etme imkanı sağlanmıştır. Literatürde mevcut saha testleri kullanılarak çeşitli vaka çalışmaları ile geliştirilen yazılım doğrulanmış ve hesaplama performansı değerlendirilmiştir. Yazılıma girilebilecek örnek titreşim sönümleyici karakterizasyon testleri gerçekleştirilmiş ve bu kapsamda hazır alınamadığından dolayı bir test düzeneği tasarımı yapılmıştır. Test düzeneği tasarımı sırasında yapılan modal ve titreşim iletim analizleri, ANSYS Workbench ile gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan test düzeneğini doğrulama çalışmaları kapsamında titreşim iletim test sonuçları, yapılan analizler ile tutarlılık sağlanmıştır. Son olarak, kademeli sinüs ve taramalı sinüs testleri gerçekleştirilmiş olup titreşim sönümleyici olmadan yapılan testler ile de düzeneğin test sonuçları üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kaldırılmıştır. Gerçekleştirilen her iki testte de titreşim sönümleyicinin güç dağıtma eğrileri birbirine çok yakın olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the performance of Stockbridge dampers used to suppress aeolian vibrations on overhead transmission lines arising from the wind. In this respect, a computer program, based on the Energy Balance Method, is developed using MATLAB. The developed computer program has also a graphical user interface (GUI), which allows the program to interactively simulate Stockbridge damper performance for vibration control of overhead transmission lines. Field tests results obtained from literature are used in various case studies in order to validate and evaluate the developed software. Moreover, sample Stockbridge damper characterization tests, which then could be introduced to the software, are performed. A custom test fixture is designed due to its unavailability of commercial alternatives in the market. In the design of the test fixture, modal and transmissibility analyses are done by using ANSYS Workbench. To further validate the test setup, transmissibility test is done and consistent results with the transmissibility analyses are observed in the range of expected aeolian vibration frequencies. Finally, the stepped-sine and swept-sine tests are performed with and without damper for the characterization test, where the latter one is performed to eliminate the negative effects of the test setup. Both tests yield almost same damper power dissipation curves.