Locations on a line and generalization to the dynamic p-medians
Hat üzerinde yer seçimi ve dinamik p-medyana genelleştirilmesi
  1. Tez No: 313749
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada dört yer seçimi problemi işlenmiştir. İlki tamamen yeni, bir hat üzerinde yer seçimi problemidir ve bir otoban yapımı projesinin depo ve ocak yerlerinin seçilmesi kararlarını ele alır. Problemin en iyi çözümünün özellikleri belirlenmiştir. Bu özellikler kullanılarak bir dinamik programlama algoritması önerilmiştir. İkinci problem de tamamen yeni; bir dinamik, kapasiteli, hat üzerinde yer seçimi problemidir ve bir demiryolu yapımı projesinin seyyar ve sabit beton santrallerinin yerlerini belirler. Problemin çözümü için iki karışık tamsayılı matematiksel model geliştirilmiştir. Büyük boyutlu problemleri çözmek için problem boyutunu küçülten bir sezgisel önerilmiştir. Modellerin ve sezgiselin performansları rasgele oluşturulan problemler artı bir vaka çalışması verileri üzerinde test edilmiş ve sonuçları sunulmuştur. Üçüncü problem ikincinin (genel) serim üzerindeki yer seçimi problemlerine genelleştirilmisidir. Bu problem çok bilinen p-medyan probleminin dinamik halidir ve seyyar tesisler içerir. Problem bir planlama ufkunda belli sayıdaki seyyar ve sabit tesisleri, tesis taşıma ve talepleri zamanla değişen müşterilerin tesislere atanma maliyetlerinin toplamını en küçükleyecek şekilde yerleştirmektir. Üç kurucu sezgisel ve bir dallandır-ve-fiyatlandır algoritması önerilmiştir. Bu çözüm yöntemlerinin performansları rasgele oluşturulan problemler üzerinde test edilmiş ve sonuçları sunulmuştur. Dördüncü problemde üçüncü problemin özel bir hali, sadece sabit tesislerin olduğu durum işlenmiştir. Üçüncü problem için geliştirilen algoritma, kolonların oluşturulmasının ve karışık tamsayılı model çözümünün tekrarlı kullanılmasıyla iyileştirilmiştir. Bu yeni algoritmanın performansı rasgele oluşturulan problemler üzerinde test edilmiş ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with four location problems. The first problem is a brand new location problem on a line and considers the location decisions for depots and quarries in a highway construction project. We develop optimal solution properties of the problem. Using these properties, a dynamic programming algorithm is proposed. The second problem is also a brand new dynamic location problem on a line and locates concrete batching mobile and immobile facilities for a railroad construction project. We develop two mixed integer models to solve the problem. For solving large size problems, we propose a heuristic. Performances of models and the heuristic are tested on randomly generated instances plus a case study data and results are presented. The third problem is a generalization of the second problem to network locations. It is a dynamic version of the well known p-median problem and incorporates mobile facilities. The problem is to locate predetermined number of mobile and immobile facilities over a planning horizon such that sum of facility movement and allocation costs is minimized. Three constructive heuristics and a branch-and-price algorithm are proposed. Performances of these solution procedures are tested on randomly generated instances and results are presented. In the fourth problem we consider a special case of the third problem, allowing only conventional facilities. The algorithm for the third problem is improved so that generating columns and solving a mixed integer model are used repetitively. Performance of the algorithm is tested on randomly generated instances and results are presented.