Nickel resource estimation and reconciliation at Türkmençardaği laterite deposits
Türkmençardağı laterit yataklarında nikel kaynak kestirimi ve doğrulama çalışmaları
  1. Tez No: 313750
  2. Yazar: BİLGEHAN GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda nikel genellikle nontronite, limonit vb. gibi laterit yataklarda üretilmektedir. Lateritik yataklar zayıf ve heterojen yapıda olduklarından kaynak kestirimi bu tür yapılar için çok zordur. Üç boyutlu maden modelleme programları tabular veya damar tipi yapıları olan yataklar için daha uygundur. Bu çalışmada bu tip yapıdaki nikel laterit yatakları için en uygun olan modelleme tekniği araştırılmıştır. Türkiye'deki nikel laterit yataklarından bilinen bir tanesi Türkmençardağı ? Gördes alanında bulunmaktadır. Sondaj çalışmalarından alınan nikel (Ni) tenörü çok düşük göründüğünden dolayı, nikel cevherini üretmek için 40mx40mx15m boyutlarında bir test ocağı açılması madenin lisans sahibi Meta Nikel Kobalt Madencilik A.Ş. (META) tarafından planlandı.Alandan 13 karotlu sondaj ve 13 ters sirkülasyon sondaj ve her sondaj kuyusu için 26 kolon numunesi alınmıştır. Bu 3 sonuç birbirleriyle karşılaştırılmış ilaveten bu test ocağının gerçek üretim değerleri elde edilmiştir. Diğer yandan Türkmençardağı - Gördes lateritlerindeki nikel kaynağını modellemek için üç boyutlu modelleme kullanılmıştır. Üç boyutlu modellemenin laterit yataklarına uygulanabilirliğini bulmak için uzaklığın tersi metodu ve krigleme metodu sonuçları gerçek üretim değerleriyle karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçları gösteriyor ki; % 0,5 sınır değeri alındığı varsayılarak test ocak alanının % Ni tenor değeri sondaj datalarını kullanarak uzaklığın tersi metodu ile 622 ton % 0.553, krigleme metodu ile 749 ton % 0.527 olarak bulunmuştur. Gerçek üretim değerlerinde % 0.649 Ni tenörü ile birlikte 4,882 ton nikel cevheri bulunmuştur. Bu sonuçlar gösteriyor ki; tenör değerleri kabul edilebilir görünüyor fakat tonaja bakılırsa teorik değerlerle üretim değerleri arasında ciddi fark vardır.
Özet (Çeviri)
In recent years nickel is mostly produced from lateritic ore deposits such as nontronite, limonite, etc. Resource estimation is difficult for laterite deposits as they have a weak and heterogeneous form. 3D modeling software are rather suitable for deposits having tabular or vein type ores. In this study the most appropriate estimation technique for resource estimation of nickel laterite deposits was investigated. One of the known nickel laterite deposits in Turkey is located at Türkmençardağı - Gördes region. Since the nickel (Ni) grade recovered from drilling studies seem to be very low, a reconciliation pit having dimensions of 40mx40mx15m was planned by Meta Nikel Kobalt Mining Company (META), the license owner of the mine, to produce nickel ore. 13 core drilling and 13 reverse circulation drilling (RC) and 26 column samplings related with each drillholes were located in this area. Those three sampling results were compared to each other and as well as the actual production values obtained from reconciliation pit. On the other side 3D computer modeling was also used to model the nickel resource in Türkmençardağı - Gördes laterites. The results obtained from both inverse distance weighting method and kriging method were compared with the results of actual production to find out the applicability of 3D modeling to laterite deposits. Modeling results show that Ni grade of the reconciliation pit in Türkmençardağı - Gördes, assuming 0.5% Ni cut-off value, by using drillholes data inverse distance weighting method estimates 622 tonnes with 0.553% Ni and kriging method estimates 749 tonnes with 0.527% Ni. The actual production pit results provided 4,882 tonnes of nickel ore with 0.649% Ni grade. These results show that grade values seem to be acceptable but in terms of tonnage, there are significant differences between theoretical estimated values and production values.