Surveillance of prion protein (PrP) gene polymorphisms in Turkish native sheep breeds
Türkiye yerli koyun ırklarında prion protein (PrP) geni polimorfizmlerinin taranması
  1. Tez No: 313755
  2. Yazar: BEGÜM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Skrapi, koyun ve keçilerin merkezi sinir sistemini etkileyen bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Mevcut çalışmada, 14 yerli Türk Koyun ırkının (n=655) örnekleri, PrP gen polimorfizmleri (136, 141, 154 ve 171. kodonlardaki) baz alınarak incelenmiş ve klasik ve atipik skrapi risk seviyeleri belirlenmiştir.Önceki çalışmalar ile karşılaştırıldığında, Türkiye'deki koyunların 13 adet klasik skrapi alleli ve 14 adet atipik skrapi alleli ile en yüksek PrP genetik çeşitliliğine sahip oldukları bulunmuştur. Hem klasik skrapiye yatkın hem de yabani allel olan ARQ alleli, Türkiye koyun ırklarında en yaygın allel olarak bulunmuştur. Klasik skrapiye en yatkın allel olan VRQ alleli ise düşük frekanslarda 5 yerli koyun ırkında (Çine Çaparı, Dağlıç, Kıvırcık, Karayaka ve Gökçeada) tespit edilmiştir. Yeni ve daha önce rastlanmamış bir allel (TL141HQ) Sakız ırkında ilk defa sunulan bu çalışmada saptanmıştır.Türkiye yerli koyun ırklarında, klasik skrapi ile ilişkili genotiplerin çoğu R3 risk grubuna dahil olurken sıfır (0) ve bir (1) risk gruplarına dahil olan atipik skrapi ile ilişkili genotipler en yaygın olarak görülmüştür. Başka bir deyişle, genel olarak, Türkiye koyunlarının orta seviye klasik skrapi riskine ve düşük atipik skrapi riskine sahip oldukları bulunmuştur.Sunulan çalışmada elde edilen veriler, Türkiye'de klasik skrapi kontrolü için bir yetiştirme programının oluşturulmasına yardım edebilir ve ülkedeki hem hayvan hem de halkın sağlığı için faydalı olacaktır. Buna ek olarak, mevcut çalışmanın sonuçları Avrasya'daki PrP gen polimorfizm verilerinin coğrafi dağılımındaki boşluğu dolduracaktır.
Özet (Çeviri)
Scrapie is an infectious fatal disease of sheep and goats which affects the central nervous system. In the present study, samples of 14 native Turkish sheep breeds (n=655) were analyzed with respect to their polymorphisms of PrP gene (at codons: 136, 141, 154 and 171) and their classical and atypical scrapie risk levels were identified.Turkish sheep are found to have the highest PrP genetic variability with 13 classical scrapie alleles and 14 atypical scrapie alleles compared to all previous studies. Classical scrapie-susceptible and wild-type ARQ allele was found as the most frequent allele in Turkish sheep examined. The most classical scrapie-susceptible allele, VRQ was detected at low frequencies in 5 of the breeds (Çine Çaparı, Dağlıç, Kıvırcık, Karayaka and Gökçeada). One novel allele (TL141HQ) was observed in Sakız breed for the first time in this study.It was found that most of the classical scrapie genotypes belong to R3 risk group, whereas atypical scrapie genotypes belonging to zero (0) and one (1) risk groups were frequently seen in sheep analyzed. In other words, Turkish sheep is found to have intermediate risk of classical scrapie and low atypical scrapie risk, in general.The data from the current study may help to establish a breeding program for classical scrapie control in Turkey and will be beneficial for both the animal and public health in the country. In addition, the outcomes of the study will fill the gap which is present in the geographic distribution data of PrP gene polymorphisms in Eurasia.