Archaeometrical study on marble forgery
Mermer heykel sahteciliği üzerine arkeometrik çalışma
  1. Tez No: 313768
  2. Yazar: GÜNEŞ SONGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÜNAL TÜRKMENOĞLU, PROF. DR. ŞAHİNDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, yapay mermer kullanılarak yapılan mermer heykellerin sahteliğinin tespit edilmesi için yapılmı? bir çalı?madır. Yapay mermer, mermer tozu, polyester ve hızlandırıcıların karı?tırılması ile yapılan bir malzemedir. Bu sebeple yapay mermerin kimyasal analizinin, gerçek mermer heykellerin mermerlerine oranla daha dü?ük kalsiyum miktarı vermesi beklenmektedir. Arkeolojik eserler söz konusu olduğunda örnek temini bir problem olduğundan ara?tırma için tahribatsız bir yöntem ve bununla ilgili ta?ınabilir X-I?ınları floresans spektrometresi kullanılmı?tır. Altı gerçek ve dört sahte heykel incelenmi?tir. Heykellerin yedisi Anadolu Medeniyetleri, üç tanesi ise Ak?it Sanat isimli bir heykel atölyesi tarafından sağlanmı?tır. Sonuçların değerlendirilmesinde SPSS adlı istatistik programı kullanılmı?tır. Sonuçlar sahte heykellerdeki dü?ük kalsiyum beklentisi ile uyumlu çıkmı?tır. Ayrıca kobalt ve kur?un miktarları da gerçek ve sahte heykellerde önemli farklılıklar göstermi?tir. Yapılan çalı?ma bu tekniğin yapay mermer heykellerin gerçek mermer heykellerden ayırt edilmesi konusunda i?e yaradığını göstermi?tir. Ancak daha fazla heykelin inceleneceği bir çalı?maya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the detection of marble sculpture forgery made of cultured marble. Cultured marble is a mixture of marble dust, polyester and accelerators. Thus chemical analysis of cultured marble would give declined levels of calcium when compared to authentic sculptures. Since sample removal is a problem when dealing with archaeological heritage, the instrument used was portable X-Ray Fluorescence device which provides in situ analysis of the samples. Device has been used to analyze six authentic and four forgery sculptures. Seven of the sculptures were provided by Anatolian Civilizations Museum and three of them were provided by a sculpture workshop, Ak?it Sanat. In the assessment of the results the software SPSS has been used. The results support the idea of lower levels of calcium in forgeries. Also cobalt and lead elements show distributional differences between authentic sculptures and forgeries. Further studies with a larger sample size is needed. However, the technique proves to be useful in distinguishing cultured marble sculptures from authentic marble sculptures.