From Bauhaus to IKEA: Integration of mass production, standardization, modularization and claim of universality with capitalist mode of production
Bauhaus?tan IKEA?ya: Kitlesel üretim, standartlaşma, modülerleşme ve evrensellik iddiasının kapitalist üretim şekline entegrasyonu
- Tez No: 313791
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez politik program ve mimari üretim arasındaki ilişkiyi `tasarım yoluyla demokratikleşme' miti üzerinden inceler. Bu fikrin temeli 19. Yüzyılda dolaylı olarak tasarımın demokratikleşmesi fikrinin icat edildiği etkin bir tasarım okulu olan Bauhaus'un kurulmasına da sebep olan sanat ve zanaat hareketi yatmaktadır. Yıllar sonra slogan yeniden ortaya çıkmış ve her zamankinden daha görünür hale gelmiştir. IKEA, Bauhaus'a referansla "tasarım yoluyla demokratikleşme? fikrini destekleyen bir mobilya şirketi olarak demokratik tasarım ütopyasının geri geldiğini ilan etmiştir. Çalışmanın detayları Bauhaus'ta geliştirilen ve daha sonra IKEA tarafından yeniden üretilen dört ana ilkeye dayanmaktadır. Bu ilkeler, yani kitlesel üretim, standartlaşma, modülerleştirme ve evrensellik iddiası, kitlesel üretimi toplum yararına işlevselleştiren bir modernist projeyi tanımlar.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the relation between political program and architectural production via a close examination of the modern myth: democratization through design. This idea is rooted in the 19th century arts and crafts movement, which indirectly caused the foundation of a very influential design school, the Bauhaus, where the idea of democratization of design has been invented. Years later, the slogan reappeared and became more visible than ever. This time it was IKEA, a furniture company that also promotes the idea of `democratization through design? with references to Bauhaus announcing the democratic design utopia is back. The survey of the study is based on four main principles that are developed at Bauhaus and later reinvented by IKEA. These principles, namely, mass production, standardization, modularization, and claim of universality characterize the modernist project of instrumentalizing mass production for social benefits.