Bauhaus'dan günümüze foto-grafik
Photo-graphics from Bauhaus to present
- Tez No: 264832
- Danışmanlar: PROF. BARBAROS GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Uygulamalı Foto-Grafik konusunda uluslararası sanatçılardan derlenen ve sunulanbu tez çalışması türünün ilk örneği olma özelliğini taşımaktadır. Bu konuda uzman olankişiler tezin içinde yer alan bazı görsel materyallere başka yayınlarda da rastlamışlardır.Konuyla ilgili yayın organlarında hiç kullanılmamış materyalleri kullanma çabası isegerçek Foto-Grafik çalışmalarının azlığı karşısında boşa ÇıkmıŞtır. Görsel çalışmalardafotoğraf uygulanmasına karşın gerçek Foto-Grafik uygulayıcılara her geçen gün dahasık rastlanmaktadır.?Ilgili çevrelere bir kaynak sunmak benim için ilginç olduğu kadar, bir zorunlulukolarak da karşıına çıkmıştır. Ayrıca grafik tasarımcı ve fotoğrafçı arasında bir köprü veher iki tarafın birlikte çalışması için bir esin kaynağı sunulması amaçlanmaktadır.Bildiğimiz anlamda Foto-Grafik fototeknik yöntemle meydana gelmiş, reklam (tanıtım)taslağını belirleyen bir biçimlendirme öğesidir.Bu tekniği başlatan ve günümüzde de uygulayan sanatçıların çalışmaları, yaşamöyküleri ve felsefelerinden derlenen bir yayının eksikliği böyle bir tezi hazırlarnamaneden olmuştur. Yalnızca uygulayıcısı olan gerçek ustanın bildiği bu tekniğin geçici birmodanın yan ürünü olduğu görüşünün hala çok yaygın olduğu bilinmektedir. Bu tezçalışmasının sözü edilen bu yanıımanın giderilmesinde de rol oynamasını umarım.
Özet (Çeviri)
Applied Photo-Oraphics of international artists in the compilation and presentationof this thesis is !irst of its kind to be carried feature. People who are experts on thissubject in the thesis where same of the visual material in other publications have comeacross.Relevant organ of unused materials used in the effort is no real scarciıy in the faceof photo-graphic work has been blighted. Although the actual implementation of visualimages in the Photo-Oraphic work practitioners are more comman every day.To provide a source related to the environment as well as interesting for me, myface came as a necessity. photographers, and both sides work together to provide a souree of inspiration is aimed .Photo-Oraphics al the meanings that we know oceurred in the same way photontechnigues, ad (presentation) is a formatting element in determining draftThis technique, whieh started taday and will implement the work of artists,historyand philosophy of life gathered at the laek of a publication caused such a thesisis naL. Only a practitioner who knows the real connoisseur of this teehnigue to be atemporary byproduct of fashion is stili very prevalent opinion is known. Of this thesismcntioned that i hope to play a role in eliminating the error.