Bauhaus'dan köy enstitülerine ekolojik eğitim ve zanaatkarlık
Ecological education and craftsmanship from Bauhaus to village institute
- Tez No: 884384
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
John Dewey'in yaşam boyu öğrenme ve Richard Sennett'in işçilik felsefesi, eğitim ve üretim uygulamaları bağlamında ekolojik eğitim ve zanaatkarlık kavramlarını çerçeveleyen bir bakış sağlar. Deweyci eğitim felsefesi, öğrenmeyi yaşam boyu bir süreç ve sosyal etkileşimin bir işlevi olarak görür. Dewey'e göre eğitim, bireyin hem zihinsel hem de sosyal becerilerini geliştiren dinamik bir deneyimler evrimidir. Bu durum, öğrencilerin bilgi edinmelerinin dışında sosyal varlıklar olarak iletişim kurabilmelerini, iş birliği yapabilmelerini ve ortak sorunları çözebilmelerini gerektirir. Sennett'in işçilik kavramları,“Maddi Bilinç”e ulaşma arzusunu vurgulayarak modern çalışma yöntemleri ile zanaatkarlık arasında bir köprü oluşturur; Sanayi Devrimi sonrasında geliştirilen üretim yöntemleri ve çalışma mekanları, Dewey ve Sennett'in teorileriyle, özellikle Bauhaus ve Köy Enstitüleri gibi eğitim okullarında yenilikçi eğitim modellerinin ekolojik yaklaşımlarla eğitimin nasıl birleştirilebileceğini göstermektedir. Pratiğe dayalı öğrenim süreçleri, Sennett'in becerinin edinim aşamalarındaki eylemlerini oluşturur. Türkiye'nin geçmişteki en kapsamlı yaparak öğrenme modeli olan Köy Enstitüleri uygun tarım ve inşaat faaliyetlerini işbirlikçi bir eğitim kurgusunda benimsemiştir. Bu modellerde eğitim ve üretme sürecinde insanın aktif katılımı ve uygulamalı öğrenme vurgulanır. Bu öğrenme biçimleri, insanları çevreleriyle etkileşime girme, ekolojik duyarlılığı ve sürdürülebilirliği destekleyen bir ekosistem için sorumluluk almaya teşvik eder. Dewey ve Sennett'in yaklaşımları deneysel bir zanaatkarlığın temelini oluştursa da bu modellerin modern toplumların ihtiyaçlarına ve sürdürülebilir yaşam standartlarına nasıl hizmet edebileceği sorusu, eğitim modellerinin sosyo-ekonomik ve ekolojik koşullara göre şekillenmesiyle yapıyı ve çevreyi nasıl şekillendirebileceğini de göstermektedir. Dewey ve Sennett'e göre yaparak öğrenme içerisindeki eyleme dayalı bilgi, gelecek nesiller için sağlıklı, barışçıl ve adil bir dünya inşa etme hedefi doğrultusunda, mimarlık bilimi ve zanaat paydaşlarının ekolojik olarak duyarlı bir zanaatkarlık perspektifinden incelenmesi, geleceğin eğitim modellerinin şekillendirilmesi açısından önemli dersler sunmaktadır. Araştırma kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi kampüsü için çağın ekolojik zanaat atölyesi, Dewey ve Sennett'in becerinin gelişimine getirdiği yaklaşımla, Endüstri 4.0 sonrasında gerçekleşen dünyada ve Türkiye'de kurulan örnek atölye süreçleri ışığında öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
John Dewey's lifelong learning and Richard Sennett's craftsmanship philosophy provide a perspective that frames the concepts of ecological education and craftsmanship in the context of education and production practices. The Deweyan philosophy of education views learning as a lifelong process and a function of social interaction. According to Dewey, education is a dynamic evolution of experiences that develop both the mental and social skills of the individual. This requires students to be able to communicate, cooperate and solve common problems as social beings, in addition to acquiring knowledge. Sennett's concepts of craftsmanship create a bridge between modern working methods and craftsmanship, emphasizing the desire to achieve“Material Consciousness”; Production methods and working spaces developed after the Industrial Revolution show how education can be combined with ecological approaches, the theories of Dewey and Sennett, and innovative educational models, especially in educational schools such as the Bauhaus and Village Institutes. Practice-based learning processes constitute Sennett's actions in the skill acquisition stages. Village Institutes, Turkey's most comprehensive learning-by-doing model in the past, have adopted appropriate agricultural and construction activities in a collaborator education structure. In these models, human active participation and applied learning are emphasized in the education and production process. These forms of learning encourage people to interact with their environment and take responsibility for an ecosystem that supports ecological sensitivity and sustainability. Although Dewey and Sennett's approaches form the basis of experimental craftsmanship, the question of how these models can serve the needs of modern societies and sustainable living standards also shows how educational models can shape the structure and environment by shaping them according to socio-economic and ecological conditions. According to Dewey and Sennett, action-based knowledge in learning by doing offers important lessons in shaping the education models of the future, examining architectural science and craft stakeholders from an ecologically sensitive craftsmanship perspective, in line with the goal of building a healthy, peaceful and fair world for future generations. Within the scope of the research, the ecological craft workshop of the age is envisaged for the Gebze Technical University campus, with the approach of Dewey and Sennett to the development of skills, in the light of exemplary workshop processes established in the world and in Turkey after Industry 4.0.