The conservation principles for the brick and tile factories in Eskişehir
Eskişehir tuğla ve kiremit fabrikalarına yönelik koruma ilkeleri
- Tez No: 313801
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezin amacı Erken Cumhuriyet Dönemi'nden bugüne kadar tuğla ve kiremit üzerine sembol bir kent olan Eskişehir'de yer alan tuğla ve kiremit fabrikalarına yönelik koruma ilkeleri oluşturmaktır.Fabrikalar bölgesinde; fiziksel, ekonomik, sosyal ve yönetsel değere sahip endüstri yapı, kompleks ve mekanik elemanlarının korunması tartışmalı bir konudur. Endüstri mirasının nasıl ve neden korunacağına yönelik ilkeler; koruma yaklaşımları, imar planları ve değerler tartışılarak değerlendirilmiştir. Bu amaç çerçevesinde, çalışma altı bölümde yapılandırılmıştır; endüstri ve endüstrileşme üzerine araştırma, Eskişehir tuğla ve kiremit endüstrisinin incelenmesi, fabrikalar için değerlendirme sürecinin uygulanması ve sonucunda koruma prensiplerinin oluşturulması.Sonuç olarak, kültürel mirasının korunması için koruma ilkelerinin oluşturulması önemlidir. Bu tez Eskişehir'de yer alan tuğla ve kiremit fabrikalarına yönelik ilkeler önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop conservation principles for the brick and tile industry in Eskişehir, one of the symbolic industrial cities in Turkey where brick and tile has been the significant production from the Early Republic Period. The conservation of these structures, complexes and mechanical elements is a controversial issue owing to their physical, economical, social and administrative values. The principles how to conserve and why is searched through discussions on conservation approaches, development plans and values. Focusing on this aim, this study is structured in six parts as the research on industrialization and industrial heritage, review and discussion of value types, survey on brick and tile industry, the value assessment process for the factories with the proposed value types and the implementation of conservation principles. In conclusion, the development of principles is an essential process in conservation of cultural heritage. This thesis proposes conservation principles over physical, social and administrative structure for industrial heritage for brick and tile factories in the Eskişehir Industrial Area.