Visual representation in industrial design registration: A proposed guideline for Turkey based on legal texts and guidelines from eight different jurisdictions, and interviews with Turkish Patent Institute examiners
Endüstriyel tasarım tescilinde görsel anlatım: Sekiz farklı hukuk sistemindeki düzenlemeler ve kılavuzlar ile Türk Patent Enstitüsü uzmanlarıyla yapılan görüşmeler temelinde Türkiye?ye yönelik bir kılavuz önerisi
  1. Tez No: 313800
  2. Yazar: IRMAK YALÇINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Görsel anlatım, bir tasarım tescilinde koruma kapsamını belirleyen en önemli unsurdur. Bu çalışma, ulusal, bölgesel ve uluslararası tasarım tescil sistemlerinde görsel anlatıma ilişkin hukuki düzenlemeleri ve kılavuzları incelemekte, Türk Patent Enstitüsü uzmanlarıyla yapılan görüşmelere dayanarak Türkiye'de endüstriyel tasarım tescili başvurularında kullanılan görsel anlatımların özelliklerine ve niteliklerine ilişkin sorunları araştırmakta ve görsel anlatımların hazırlanmasında başvuru sahiplerine ve vekillere yardımcı olacak bir kılavuz önermektedir.
Özet (Çeviri)
Visual representation is the most important element of a design registration in terms of scope of protection. This study examines national, regional and international design registration systems in terms of legal texts and guidelines related to visual representation, investigates problematic issues concerning the features and qualities of visual representation in industrial design registration applications in Turkey through the interviews conducted with the Turkish Patent Institute examiners, and proposes a guideline for Turkey which would assist applicants and attorneys in preparing visual representations.