Removal of endocrine disrupter compounds and trace organics in membrane bioreactors
Endokrin bozucuların ve iz organik bileşiklerin membran biyoreaktörlerde giderimi
  1. Tez No: 313818
  2. Yazar: OKAN TARIK KOMESLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL FERDİ GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Endokrin bozucular ve iz organikler son zamanlarda atıksularda dikkat çeken kirleticilerdir. Şimdiki anlayış bunların çoklu engellerle önlenmesidir. Bu yaklaşıma göre su döngüsü içersinde maddelerin su ve atıksu arıtma safhalarında uzaklaştırılması veya kendiliklerinden yok olmaları beklenmektedir. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde seçilen maddelerin, (diltiazem, progesterone, estrone carbamazepine, benzil butilfitalat ve acetaminophen), ölçüm optimizasyonu yapılmıştır. Daha sonra seçilen hormon bozucu maddelerin sıvıda ve çamurda analizleri için metotlar geliştirilmiştir. Geliştirilen metotların deteksiyon limitleri sıvılar için 0.14 ile 0.26 ng/L arasında çamur numuneleri için ise 0.24 ile 0.78 µg/kg arasındadır. Optimizasyon ve metot geliştirme yapıldıktan sonra belirlenen hormon bozucu maddelerin atıksuda bulunması ve iki adet gerçek ölçekli ve iki adette pilot ölçekli membran biyoreatörlerde arıtılması incelenmiştir. Çalışmalarda incelenen progesterone, estrone ve acetaminophen arıtım sırasında tamamen biyolojik olarak arıtılmıştır. Diltiazem ve CBZ membran biyoreaktörler ile arıtılamamıştır. Çalışma sırasında ayrıca akının ve çamur yaşının etkisi incelenmiş olup çok fazla bir etkisi görülmemiştir. Çalışmanın İspanya ayağını oluşturan kısımda ardışık kesikli reaktöre entegre edilmiş membran filtrasyonu ile seçilen 13 farklı maddenin Fluoxetine (FLX), ibuprofen (IBP), naproxen (NPX), diclofenac (DCF), Carbamazepine (CBZ), Trimethoprim (TMP), Roxithromycin (ROX), Erythromycin (ERY), Sulfamethoxazole (SMX), Diazepam (DZP), Galaxolide (GLX), Tonalide (TON), Celestolide (CEL), arıtımı incelenmiştir. Çalışma sırasında CEL, GLX, TON ve FLX maddeleri çamura adsorbe olarak atıksudan uzaklaştırılmıştır. ROX, ERY, SMX, IBP ve NPX maddeleri ise biyolojik olarak parçalanmışlardır. CBZ, DZP, TMP ve DCF ne biyolojik olarak ne de adsorbe olarak arıtımı yapılamamıştır. Kesikli reaktör içerisine toz aktif karbon katılarak arıtım verimi artırılmış olup membran filtrasyonu sonrasında bu maddeler ölçülebilir değerlerin altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Endocrine disrupters and trace organic contaminants are recently recognized contaminants in wastewaters. Current concept is the multibarier approach where the contaminants are removed from the water cycle both by water and wastewater treatment facilities, as well as natural die-away. In this thesis work LC/MS/MS determination of selected EDC compounds, namely, diltiazem, progesterone, estrone, carbamazepine, benzyl butyl phthalate and acetaminophen, at ultra trace levels, have been carried out by optimizing analytical parameters. In addition, new methods were developed for their analysis in sludge samples at sub ppb levels. Following optimization and method development, occurrence of these contaminants in wastewaters and their removal in two full-scale and two pilot-scale membrane biological reactors (MBRs) was studied. Progesterone, estrone and acetaminophen were completely removed from wastewater by biodegradation. CBZ and diltiazem were not removed at all during the study. There was little effect of flux and sludge retention times on the removal of selected EDCs in these membrane plants. In SBR combined with membrane filtration, 13 different micropollutants, including Fluoxetine (FLX), Ibuprofen (IBP), Naproxen (NPX), Diclofenac (DCF), Carbamazepine (CBZ), Trimethoprim (TMP), Roxithromycin (ROX), Erythromycin (ERY), Sulfamethoxazole (SMX), Diazepam (DZP), Galaxolide (GLX), Tonalide (TON), Celestolide (CEL). CEL, GLX, TON and FLX were removed by adsorption onto the sludge while ROX, ERY, SMX, IBP and NPX were removed by biological degradation. The CBZ, DZP, TMP and DCF were not removed by biodegradation or adsorption. Whereas, following the addition of powdered activated carbon, all these compounds were removed entirely from the wastewater stream by accumulating in sludge.