Effect of carbonate alkalinity on the flocculation behavior of hematite
Karbonat alkalinitesinin hematitin flokülasyonun üzerindeki etkileri
- Tez No: 313817
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN AROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yüksek tenörlü demir cevherleri hızla azaldığından, madencilik sektörü düşük tenörlü demir cevherlerini zenginleştirerek işletmek zorunda kalmıştır. Mineral serbestleşmesinin çok ince boyutta olması veya cevher hazırlama ve zenginleştirmenin atığı veya yan ürününde bulunan fazla miktarlarda ince taneli mineralleri kazanmak için, ince öğütülmüş cevherlereuygulanabilecek zenginleştirme yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Selektif flokülasyon pülp içindeki çok ince boyuttaki parçacıkların zenginleştirilmesinde kullanılabilecek uygun yöntemlerden biridir.Proses suyunun kimyası, flokülasyonun etkili bir biçimde uygulanmasında önemli bir rol oynar. Su kimyasının en önemli unsurlarından biri suyun karbonat içeriğidir. Doğal sularda CO2, karbonik asit ve katı karbonatlar tarafından düzenlenen karbonat içeriği ?karbonat alkalinitesi? olarak adlandırılır ve özellikle alkali pH'larda flokülasyon için önemli bir faktördür.Demir cevherlerinin flokülasyonu genellikle karbonat alkalinitesinin oldukça yüksek olduğu pH 11'de yapılmaktadır. Literatürde, özellikle hematit gibi demir oksitlerin flokülasyon davranışlarına karbonat alkalinitesinin etkisiyle ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, karbonat alkalinitesinin demir cevherlerinin, nişasta ile flokülasyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Flokülasyonun etkinliği farklı nişasta miktarları ve pH değerlerinde çökelme hızı ve askıda katı madde miktarı ile belirlenmiştir. Karbonat alkalinitesinin etkilerini açıklamak için zeta potansiyeli ölçümleri ve nişasta adsorpsiyonu çalışmaları yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar, 2.4mEq/L'den düşük miktarda karbonatalkalinitesininflokülasyonu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ancak, yüksek karbonat alkalinitesinin hematitin flokülasyonunu ters yönde etkilediği anlaşılmıştır. Benzer davranış, nişasta adsorpsiyon deneylerinde görülmüştür; yüksek alkalinitede hematitin daha az nişasta adsorpladığı tespitedilmıştır. Zeta potansiyeli ölçümleri, karbonat alkalinitesinin artması ile hematitin zeta potansiyelinin daha negatif değerlere ulaştığını göstermiştir. Bu durum, hematitin pülp içinde daha güçlü bir biçimde dağıldığını ve flokülasyonun zorlaştığını göstermektedir. Sonuç olarak, karbonat alkalinitesinin hematit flokülasyonunda kayda değer öneme sahip olduğunudan hematitin selektif flokülasyonunun optimize edilmesinde dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As high grade iron ore deposits are rapidly depleted, the minerals industry is increasingly obliged to enrich their ores and process lower grade iron ores. Production of large quantities of fine ores as tailings or by-products in mining operations and mineral liberation at fine particle sizes have led to the development of concentration methods employed to fine ores. Selective flocculation is one of the beneficial methods which can be used in recovering of very fine particlesIt is obvious that process water chemistry has a significant influence on the flocculation efficiency, and the water chemistry is deeply affected by carbon dioxide dissolution. Carbonate content of natural waters regulated by CO2, carbonicacid and solid carbonatesis known as `carbonate alkalinity? whichmay be an important factor in flocculation especially at alkaline pH.Selective flocculation of iron ores is usually run at around pH 11 where carbonate alkalinity could be rather high. There have been no reports in literature regarding the effect of carbonate alkalinity on the flocculation behavior of iron oxides, mainly hematite. In this study, the flocculation behavior of iron ores with starch under different alkalinities has been investigated. The extent of flocculation has been assessed by settling rate and suspended solid content measurements at different starch doses and pH values. Zeta potential measurements and starch adsorption studies were carried out to explain these effects by carbonate alkalinity.According to the results, flocculation is enhanced by addition of low amount of carbonate alkalinity, less than 2.4 mEq/L. However, adding the higher amount of alkalinity adversely affected the flocculation of hematite. Similar behavior was also observed during the starch adsorption tests, larger amount of starch wasadsorbed by hematite in low alkalinity compared to high alkalinity. Zeta potential measurements indicate that, by increasing the carbonate alkalinity of suspension, zeta potential values of solids will become more negativeleading to an increase in the stability of suspension and then adversely affecting flocculation. Therefore, as carbonate alkalinity has a significant effect on the flocculation of hematite, it should be seriously taken into account to optimize the selective flocculation of hematite ores.