Collaboration and competition in presence of imperfect information and non-linear pricing
Kesin olmayan bilgi ve doğrusal olmayan fiyatlandırma karşısında işbirliği ve rekabet
  1. Tez No: 313823
  2. Yazar: ŞÜKRİYE KARABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, rekabet eden n adet alıcı ve bir tedarikçinin bulunduğu bir pazarda alıcıların işbirliği kararları çalışılmaktadır. Ürün fiyatı pazara arz edilen miktar arttıkça azalmaktadır. Alıcılar pazarda Cournot rekabeti içinde olmakla beraber ortak bir tedarikçiden satın alma kararları üzerine işbirliği yapabilmektedirler. Tedarikçinin uyguladığı birim fiyat artan satın alma miktarı ile düşmektedir. Piyasadaki talep belirsiz olmasına rağmen, alıcılar talep hakkında öngörüde bulunabilmektedir. Bu piyasa koşulları altında, işbirliği, bilgi paylaşımı ve doğrusal olmayan fiyatlandırmanın alıcılar ve tedarikçi üzerindeki etkisi analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a market is assumed with n competing buyers where price is an inverse linear function of the quantity supplied to the market. The buyers get engaged in Cournot competition, but may also collaborate on purchasing decisions from a supplier. The supplier offers a quantity discount, as the quantity purchased increases unit price decreases. Furthermore, the demand base in the market is uncertain, but the buyers may get a signal of the demand. In this setting, the value of collaboration, information sharing and non-linear pricing is analyzed.