Development of a new immobilization procedure for detection of staphylococcal enterotoxin B (SEB) and Candida albicans
Staphylococcal enterotoksin B (SEB) ve Candida albicans saptaması için yeni tutundurma prosedürü geliştirilmesi
  1. Tez No: 313822
  2. Yazar: DENİZ ERTÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KÜLAH, PROF. DR. CANAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Patojenlerin (bakteri, bakteri toksinleri ve virüsler) kısa zamanda ve düsükderisimlerde dahi hızlı ve doğru saptanması çok önemlidir. Geleneksel yöntemlerzaman alan, pahalı aletlere ihtiyaç duyulan ve hastalardan fazla miktarda kanalınması gereken yöntemlerdir. Son zamanlarda, patojenlerin saptanması içinminyatür, duyarlı, biyo-uyumlu, az enerji gereksinimi olmaları nedeni ileimmünosensörler kullanılmaktadır. Birlesmis Milletler Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezine göre besin zehirlenmesisebebi ile her yıl Amerikada 76 milyon insan hasta olmakta ve bu hastaların 5000'ihayatını kaybetmektedir. Ayrıca, besin zehirlenmesine sebep olan StaphylococcalEnterotoksin B (SEB) Birlesmis Milletler Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezincebiyolojik silah olarak listelenmistir. Böylece, kısa sürede doğru ve seçici SEB toksinisaptaması çok önemlidir.Candida albicans (C. albicans) maya benzeri mantardır ve endise, uykusuzluk,kabızlık, fıtık, panik atak, ayrıca, ağız, dudak, dis eti ve protez implantasyoniltihabına sebep olur. Ayrıca, eğer hastanın bağısıklık sistemi kanserden,kemoterapiden ve A?DS'den zarar görmüs ise C. albicans ölüm nedeniolabilmektedir.Bu çalısmada, atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve yüzeyde kuvvetlendirilmisRaman saçılması (SERS) kullanılarak SEB toksininin ultra duyarlı saptanması içinyeni bir prosedür gelistirilerek, basit ve oldukça seçici homojen sandviç tutunmadeneyi ile gerçeklestirilmistir. Gelistirilen prosedürde, tiyoller bulunan antikorlarüretilerek, SEB toksini antikorlar yardımıyla sensor yüzeyine tutundurulmustur.Ayrıca, SEB toksininin altın yüzeyine bağlanması teorisi ile toksin ve onun antikoruarasındaki reaksiyon hız sabiti hesaplanmıstır. Ayrıca, gelistirilen prosedürkullanılarak C. albicans mayası mikroskop ile saptanmıstır. Böylece, gelistirilenprosedürün farklı patojenleri saptamada da kullanılabileceği kanıtlanmıstır. Bununyanında, bu çalısmada SEB toksininin antikoru ile BSA proteini arasında nonspesifik olmayan etkilesim belirlenmistir. Diğer taraftan, gelistirilen prosedür ileliteratürde kullanılan farklı bir prosedür karsılastırılmıstır. ?kinci prosedürde,kendinden birlesen tek tabakalı yapılar olusturularak, antikorlar bu yapılaratutundurulmustur. Sandviç yapılar ikinci prosedür kullanılarak olusturulduktan sonra,altın yüzeyin pürüzlülüğü ve saptanabilen en az SEB konsantrasyonu sırasıyla AFMve SERS ile saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Fast and accurate detection of pathogens such as bacteria, their toxins and viruses atlow concentrations is very important. The conventional techniques are timeconsuming where expensive equipment is required with a consumption of excessamount of blood from patients. Recently, immunosensors are used for the detectionof pathogens because they are miniature, sensitive, biocompatible and require lowpower.According to the Centers for Disease Control and Prevention (CDCP), 76 millionpeople become ill due to food poisoning and 5,000 of them die each year in UnitedStates. In addition, SEB causing food poisoning has listed as a bioterrorism agent byCDCP. Thus, accurate and selective detection in short time is very important for SEBdetection.Candida albicans (C. albicans) is a yeast-like fungus and causes anxiety, insomnia,constipation, hiatal hernia, panic attacks, denture-induced stomatitis, angularcheilitis, gingivitis and prosthetic implant infections. In addition, it can cause death ifthe immune system of patient is under failure due to cancer, chemotherapy andAIDS.In this study, a new procedure was developed. A simple and highly selectivehomogeneous sandwich immunoassay was obtained for ultrasensitive detection ofStaphylococcal Enterotoxin B (SEB) using Atomic Force Microscopy (AFM) andSurface Enhanced Raman Scattering (SERS) probe. In the developed procedure,thiolated antibodies were produced and SEB was immobilized on the biosensorsurface using these antibodies. In addition, theory of SEB adsorption on a goldsurface was studied and the reaction rate constant between SEB and its toxin wascalculated. Moreover, C. albicans was detected using the developed procedure by amicroscope. Thus, it is proved that, the developed procedure can be used fordetection of different pathogens. Furthermore, nonspecific interaction between SEBantibody and BSA was determined in this study. Also, the developed procedure and aprocedure found from literature were compared. In the procedure used in theliterature (second procedure), self-assembled monolayer (SAM) was formed andantibodies were immobilized on SAM. After formation of sandwich structure, theroughness of gold surface and the minimum concentration of SEB detected weredetermined by AFM and SERS, respectively.