Remapping contemporary housing production in Turkey: A case study on housing patterns and marketing strategies
Türkiye?de çağdaş konut üretiminin yeniden haritalandırılması: Konut örüntüleri ve pazarlama stratejileri üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 313829
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezin önemli yaklaşımı temel olarak küreselleşme şemsiyesi altında mimarlığın geçirdiği dönüşümü anlamak ve Türkiye'de mimari oluşum sürecine dahil olan yeni aktörler tarafından yönlendirilen konut mimarisinin ana gündemini, kimlik değerindeki dönüşüm üzerinden tanımlamaktır. Çalışmanın ilk bölümünde 21. yüzyılda başat olan kapitalist küreselleşmenin yeni değerlerinin Türkiye'de konut üretimini nasıl etkilediği araştırılmıştır. 21.yüzyılın ilk on yılında biçimleniş sürecine katılan yeni aktörlerin etkisi ile şekillenen konut gelişimini izleyebilmek için İstanbul tezin çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Konut mimarisi açısından mekansal ve sosyo-kültürel değişim ve gelişimleri okumak ve küresel gelişimler ve neo-liberal ekonomik politikalardan etkilenen kentin mekansal yapısının nasıl şekillendiğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu amaçtan hareketle, on sene içerisinde şehirde tamamlanmış olan çok haneli konut projelerinin bir dökümü çıkarılmış ve bu tam liste farklı konut sunum biçimleri ve projelerin hedeflediği farklı sosyo-ekonomik grup kullanıcıları açısından incelenmiştir.Konut gelişiminin şehir ile olan ilişkisi tanımlandıktan sonra, pazarlama sektörünün kimlik kavramı üzerinden konut mimarisinin biçimleniş süreci içerisindeki rolünü keşfetmek bu tezin özgün yanını oluşturur. Mimarinin içsel değerlerinde dönüşüme neden olan yaklaşımları açığa çıkarmak için reklam stratejilerinin mimari oluşuma ve kimlik biçimlenişine etkisi İstanbul'da tamamlanan çok haneli konut projeleri arasından seçilen örnekler üzerinden tartışılmıştır. Böylece, zorlama kavramlar ve sürece dahil olan aktörlerin kişiselleştirilmesi yoluyla şekillendirilen kimlik üzerindeki tartışma, farklı disiplinlerin mimari biçimleniş üzerindeki yansımalarının çözümlenmesi için bir zemin oluşturmuştur. Bu yeni tartışma zemini mimari tasarımın sonuç ürünün biçimlenmesindeki belirleyiciliğini yeniden tanımlamakla kalmaz aynı zamanda mimarın bu süreçteki pozisyonel varoluşunun sorgulanmasına da katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The important positions of the thesis are mainly to understand the transformation in the architecture discipline under the umbrella of globalization and to define the current situation of residential architecture dominated by the new actors of construction sector through the transformation of identity value. In the first part of the study, how the production of residential architecture in Turkey is affected by the new values of capitalist globalization in the 21st century is examined. In order to monitor the development by the reflections of new actors in residential architecture, İstanbul is defined as a domain of the study. The main aim is to read the spatial and socio-cultural changes and developments in terms of residential architecture and to explore how the structure of the city affected by global developments and neo-liberal economic policies has formed. Thus, an inventory is established by the multi-unit housing projects completed in the first decade of the 21st century and the full list is investigated in terms of various kinds of housing supply and the different socio-economic status groups addressed by the projects.After defining the relation of residential architecture with city, the specific contribution of this dissertation is the explication of the role of the marketing industry in the formation of residential architecture through the conception of identity. The effects of marketing strategies on the architectural formation are discussed through selected cases to uncover which attitudes have caused the transformation in the internal values of the residential architecture. Therefore, the discussion on the identity formed by the coercive notions and the personalization of the actors involved in the process provides a basis for analysing the reflections of different disciplines on the architectural formation. This new discussion ground not only identifies the decisiveness of the architectural design in the formation of the end product but also contributes to the probe of the positional existence of the architect.