Microwave extraction of phenolic compounds from caper and oleaster
Kapari ve iğdedeki fenolik bileşenlerin mikrodalga ile özütlenmesi
  1. Tez No: 313830
  2. Yazar: EZGİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. GÜLÜM ŞUMNU, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, kapari ve iğde bitkilerindeki fenolik maddelerin mikrodalga ile özütlenmesidir.Özütlerde mikrodalga gücünün (400 ve 700 W), özütleme süresinin (5-20 dakika), katı madde-çözgen oranının (1:10, 1:20 ve 1:30) ve çözgenlerin (su, etanol ve değişik oranlardaki etanol-su karışımı) toplam fenolik madde miktarına, antioksidan aktivitesine ve fenolik madde konsantrasyonuna etkisi araştırılmıştır.Konvansiyonel özütlemede özütleme süresi ve çözgen çeşidi bağımsız değişkenler olarak seçilmiştir.Mikrodalga özütleme metodu ile elde edilen sonuçlar konvansiyonel özütleme metoduyla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Mikrodalga kullanılarak elde edilen kapari ve iğde özütlerinde, toplam fenolik madde miktarları sırasıyla5.0-52.4 ve 2.6-43.0 mg GAE/g kuru madde, antioksidan miktarları sırasıyla 0.5-2.0ve 0.2-3.7 mg DPPH/g kuru madde arasında bulunmuştur.Çözgen miktarı arttıkça toplam fenolik madde miktarı artmıştır.En yüksek fenolik madde miktarı çözgen olarak %50 etanol-su karışımı kullanıldığında elde edilmiştir.Mikrodalga gücünün fenolik madde miktarına olan etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.En yüksek toplam fenolik madde miktarı 400 W mikrodalga gücü, %50 etanol-su karışımı ve 1:30 katı madde- çözgen oranı kullanıldığında, özütleme süresi kapari için 5 dakika, iğde için 15 dakikada elde edilmiştir.Kapari ve iğde bitkilerindeki ana bileşenler rutin ve kaempferol olarak bulunmuştur.Özütleme metotları arasında kapari ve iğdedeki fenolik bileşen konsantrasyonları açısından fark yoktur, ancak mikrodalga kullanılması özütleme süresini konvansiyonel metoda göre önemli derecede azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to extract phenolic compounds from caper and oleaster by using microwave. The effects of microwave power (400 and 700 W), extraction time (5-20 min), solid to solvent ratio (1:10, 1:20 and 1:30) and solvent type (water, ethanol and different ratios of ethanol-water mixture) on total phenolic content, antioxidant activity and concentration of the phenolic compounds in the extracts were investigated. In conventional extraction, extraction time and solvent type were used as independent variables. Microwave extraction was compared with conventional extraction.In caper and oleaster extracts that were obtained by using microwave, total phenolic compounds ranged between 5.0-52.4 and 2.6-43.0 mg GAE/g dry material while the antioxidant activity were between 0.5-2.0 and 0.2-3.7 mg DPPH/g dry material, respectively. Higher total phenolic content was observed with increasing solvent amount. The highest total phenolic content was obtained when 50% ethanol-water mixture was used as solvent.Microwave power did not affect total phenolic content significantly.The highest total phenolic contents were obtained when 400 W microwave power, 50% ethanol-water mixture and solid to solvent ratio of 1:30 were used in the extraction from both caper and oleaster. The best extraction time for caper was 5 min while it was 15 min for oleaster. The main constituents were rutin and kaempferol for both caper and oleaster extracts.For caper and oleaster there was no difference between extraction methods in terms of concentration of phenolic compounds. However, extraction time decreased significantly by using microwave, as compared to conventional extraction.