Space organisation in urban block: Interfaces among public, common and private spaces based on conzen method in Bahçelievler
Yapı adasında mekan örgütlenmesi: Bahçelievler'de conzen metodu üzerinden kamusal, ortak ve özel mekanların arasındaki arayüzler
  1. Tez No: 313852
  2. Yazar: NAZLI SONGÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kentsel mekânlarda çeşitliliği geliştirerek birbiriyle ilişkili kent parçaları elde etmek amacıyla, yapı adalarında mekân örgütlenmesi, kentsel tasarım alanındaki önemli konulardan birisine karşılık gelmektedir. Ancak, Türk kentlerinde gerçekleşen hızlı kentsel büyüme, mekan çeşitliliğin ihmal edildiği birbirine benzer yapı adalarının oluşmasına sebep olmuştur. Söz konusu sorunun üstesinden gelebilmek amacıyla, yapı adalarının mekân kurgusunun yeniden değerlendirilmesi bir tasarım sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.Bu çerçevede çalışmanın ana unsurunu, mekân kurgusunun biçimlendirici parçası olarak, kamusal, ortak ve özel mekânlar arasındaki arayüzler oluşturmaktadır. Nitekim, yapı adasının morfolojik öğeleri olan sokak, parsel ve bina sürekli olarak bu alanların karşılıklı ilişkileri üzeriden yeniden şekillenmiş ve yeniden tanımlanmıştır. Bu amaçla, bu çalışmada, gerçekleşen dönüşüm ve morfolojik oluşum süreçleri boyunca değişen-dönüşen sokak, parsel ve bina ilişkilerinin değerlendirilmesi için Bahçelievler Konut Kooperatifi örneği Conzen'in yöntemi ile incelenmiştir.Tanımlanan bu sorun ve uygulanan yöntem ışığında, Bahçelievler'de, sokak, parsel ve bina arasındaki değişen ilişkilerin aslında sınırlar boyunca geçirgenliğe bağlı olarak kamusal, ortak ve özel alanlar arasındaki arayüzlerin bir sonucu olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuca istinaden, bu çalışmada, sokak, parsel ve bina karşılığında kamusal, ortak ve özel alanlar arasındaki arayüzler üzerinden yapı adalarındaki yeni bir mekân kurgusu anlayışının, tasarım ve planlama süreci tanımlanırken kentsel tasarımcılar, mimarlar, plancılar ve kamu otoriteleri tarafından yeniden ele alınması gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Space organisation of urban blocks is a significant topic of urban design field to achieve correlated urban parts that enhance the variety in urban spaces. However, the rapid urban transformation experienced in the Turkish cities resulted in the generation of similar urban blocks with the lack of spatial variety. Therefore, a re-evolution of space organisation concepts for urban blocks emerges as a design problem in order to cope with the defined problem.From this point of view, the interfaces among public, common and private spaces as the formative parts of space organisation process constitute the essence of this study. Thus, the morphological elements of urban blocks as street, plot and building are constantly reshaped and redefined based on the correlations of this realms. Within this scope, Conzen?s town plan method has been adopted in this study for Bahçelievler Housing Cooperative Site, to reveal the transformation experienced and the changing relations of street, plot and building throughout the morphological formation processes.In the light of this problem case and method implemented, this research indicates that in Bahçelievler, the changing relations between street, plot and buildings are an outcome of the interfaces among public, common and private regarding the permeability along boundaries. Based on this outcome, this study suggests that a new understanding of space organisation in urban blocks regarding the interfaces among public, common and private spaces as counterparts of street, plot and buildings arises as a significant issue that needs to be reconsidered by urban designers, planners, architects and public authorities while defining the design and planning process.