Processing and characterization of textured barium ferrite ceramics
Yönlendirilmiş baryum ferrit seramiklerin üretilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 313853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU, PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknolojik gelişmeler birçok elektronik cihazın çevresiyle etkileşime girerek işlevlerini kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu tür etkileşimleri engellemek için, uygun elektromanyetik dalga absorplayıcı malzemelerin kullanımını gerektirmektedir. Elektromanyetik dalgaları MHz'den GHz'e kadar geniş bir frekans aralığında absorplayabilmek için dokulu (yönlenmiş) ve çok katmanlı barium hekzaferrit (BaHF) seramikler kullanılabilir. Dokulu seramikler şerit döküm yöntemi ile şablonlu tane büyümesi metodu kullanılarak üretilir. Dokulu seramik üretmek için ham madde olarak baryum ferrit plakalara ve tozlara ihtiyaç duyulur. Çünkü sinterleme sırasında plakalara göre daha küçük boyutlu tozlar, plakalar tarafından yönlendirilerek plakalarla aynı yönde büyümesini sağlanır. Bu çalışmada ferrit tozları karışık oksit tekniği ile sentezlenirken, plakalar eriyik tuz sentezleme (MSS) ve reaktif şablonlu tane büyümesi (RTGG) metotları ile üretilmiştir. MSS yöntemi ile sentezlenen plakalar için kalsinasyon sıcaklığı ve zamanının yanında, tuz çeşidi ve kompozisyonunun plaka morfolojisine ve faz dönüşümüne etkisi, XRD ve SEM karakterizasyon sonuçlarına bağlı olarak tartışılmıştır. Yapılan çalışmalar KCl tuzu içerisinde sentezlenen plakaların daha sivri kenarlara sahip olurken, NaCl tuzu içerisinde sentezlenenlerin daha yuvarlak bir morfolojiye sahip olduklarını göstermiştir. Fakat NaCl tuzunun yüksek ıslatabilme karakteristiği ve dolayısıyla tozlarla hızlı etkileşimi nedeniyle BaHF oluşumu NaCl tuzu içerisinde KCl tuzuna nazaran daha fazladır. Plakaların en-boy oranları ortalama 2-4 olduğu için, üretilen plakalar şablonlu tane büyümesi için etkili olarak kullanılamamıştır. Bunun yerine, reaktif şablonlu tane büyümesi (RTGG) yöntemi ile BaHF plakaların üretimi için ortalama 30-40 ?m büyüklükteki BiFeO3 (BiF) parçacıkları şablon olarak kullanılmak üzere sentezlenmiştir. Sentezlenen toz ve plakalar seyreltik HNO3 acidi ile yıkandıktan sonra şerit döküm yöntemi ve sinterleme ile şablonlu tane büyümesi metodunu kullanarak yönlendirilmiştir. Üretilen seramiklerdeki ulaşılan yönlenme derecesi Rietveld analiz yöntemi, ``pole'' figür ölçümü ve elektron geri saçılım kırınımı (EBSD) karakterizasyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advances results in the fact that quite a large number of electronic equipment interacts with its environment leading to the malfunction of the devices. This brings about the necessity of using proper electromagnetic (EM) wave absorbers/shields to avoid such interactions. In order to absorb EM waves in a large frequency band from several MHz to GHz, barium hexaferrite (BaHF) ceramics which are produced as textured ceramics as well as in multilayered form can be used. Textured ceramics are processed by tape casting using templated grain growth (TGG) phenomenon. In order to obtain textured ceramics, BaHF powders and platelets are required as raw materials in such a way that during sintering small size powders are directioned by large platelet surfaces. In this study, ferrite powders were synthesized by mixed oxide technique while the platelets were produced by both molten salt synthesis (MSS) and reactive templated grain growth (RTGG) methods. In the case of platelet synthesis by MSS, effects of calcination temperature and time as well as type and composition of the flux on the formation and morphology of platelets were investigated based on the XRD and SEM results. Studies have shown that KCl flux led to the formation of sharper platelet morphology, while NaCl resulted in more round shapes. However, extent of BaHF formation in the case of NaCl was higher when compared to KCl flux due to its higher wettability characteristic, and hence faster interaction with the raw materials. Since the aspect ratio of the synthesized platelets was only ca. 2-4, these platelets were not efficient for further TGG studies. Alternatively, BiFeO3 (BiF) particles having ~30-40 ?m average size were synthesized as seed crystals for the synthesis of BaHF platelets by RTGG method. After the washing of these platelets with dilute HNO3, pure BaHF powders and platelets were directed by tape casting which was followed by sintering using TGG phenomenon. Degree of achieved texturing in the processed ceramics was studied using Rietveld analysis, pole figure measurement and electron backscattered diffraction (EBSD).