Possibilistic interpretation of mistuning in bladed disks by fuzzy algebra
Disk-kanatçık sistemlerindeki düzensizlik sorununun bulanık cebir kullanılarak olabilirliksel incelenmesi
- Tez No: 313871
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEVZAT ÖZGÜVEN, YRD. DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kanatçıklardaki eşsizlik sorununun olabilirliksel incelemesi için belirsiz etmenler olabilirliksel dağılım gösteren bulanık etmenlerle açıklanmıştır. Olabilirliksel dağılımlar alfa kesitleri tanımları kullanılarak güvenilirlik seviyelerine ayrılarak incelenmiş ve her seviye bir aralık sayısı ile gösterilmiştir. Bulanık titreşim cevabı değişkenlerinin çözümünde bağımlılık sorununa yol açan aralık cebiri yöntemleri yerine genişletme yöntemi kullanılmış ve elde edilen sonuçların daha doğru olması sağlanmıştır. Kanatçıklardaki eşsizlik sorunun olabilirliksel olarak ele alınmasının örneklenmesi için kullanılan bulanık etmenleri en fazla ±%5 değişebilen çevresel simetrik noktasal yapının çözümünde genişletme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem kullanılarak ortaya çıkabilecek en kötü durumun belirlenebilmesi için değişim eniyileme algoritmaları kullanılarak yeni bir yöntem geliştirilmiştir.Ortaya konulan kanatçıklı disklerdeki eşsizlik sorunun olabilirliksel olarak ele alan yöntemin başarımı, onun doğruluk ve hesaplama zamanı açısından olabilirliksel yöntemlerle karşılaştırılması ile sınanmıştır. Karşılaştırma çalışması için genişletme yöntemi çözümünde hem genetik algoritma hem de değişim eniyileme algoritmaları ile çözülmüş ve sonuçlar olabilirliksel yöntem olarak temel Monte-Carlo yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Tüm başarım sınamaları çevresel simetrik noktasal yapı ve daha gerçekçi indirgenmiş sonlu elemanlar modeli üzerinden gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the possibilistic interpretation of mistuning and examine the way of determining the worst case situations and assessing reliability value to that case by using possibilistic methods. Furthermore, in this study, benefits of using possibilistic interpretation of mistuning in comparison to probabilistic interpretation of mistuning are investigated.For the possibilistic analysis of mistuned structures, uncertain mistuning parameters are modeled as fuzzy variables possessing possibility distributions. In this study, alpha-cut representations of fuzzy numbers are used which makes fuzzy variables to be represented by interval numbers at each and every confidence level. The solution of fuzzy equations of motion is governed by fuzzy algebra methods. The bounds of the solution of the fuzzy equation of motion, i.e. fuzzy vibration responses of the mistuned structure, are determined by the extension principle of fuzzy functions.The performance of the method for possibilistic interpretation of mistuning is investigated by comparing it to the probabilistic methods both computational and accuracy wise. For the comparison study, two different optimization tools ? genetic algorithm as the global optimization tool and constrained nonlinear minimization method as the gradient based optimization tool- are utilized in possibilistic analysis and they are compared to solutions of probabilistic methods resulted from Monte-Carlo method. The performances of all of the methods are tested on both a cyclically symmetric lumped parameter model and a realistic reduced order finite element model.