Application of fully implicit coupled method for 2D incompressible flows on unstructured grids
İki boyutlu sıkıştırılamaz akışlarda tüm örtük akuple yöntemin yapısız ağ kullanılarak uygulaması
  1. Tez No: 313870
  2. Yazar: ŞEYDA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK HAKAN TARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) alanında, basınç temelli yöntemler üzerinde son yirmi ile otuz senedir önemli gelişmeler gözlenmemiştir. Basınç temelli yöntemler için tam örtük akuple çözücüler üzerine yeni çalışmaların gerçekleştirilmesi bu çalışma alanına yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu metod sıralı ayrık çözücü metodlara göre çözüm zamanını önemli ölçüde kısaltma avantajı sağlamaktadır.Basınç temelli yöntemler için tam örtük akuple çözücüler, literatürde çok yeni ve bir kaç çalışmanın yer aldığı bir alandır. En önemli çalışmalardan birini de bu tezde referans [1] olarak verilen yayın sağlamaktadır. Diğer bir kaynak ise ticari bir yazılım olan FLUENT sağlamaktadır. Fakat FLUENT kullandığı algoritmayı detaylı belirtmemekle birlikte, bu yazılımdaki yöntem literatürde sözü edilen başarımı sağlayamamaktadır.Bu tez çalışmasında açık literatürde bulunan kaynaklar kullanılarak tam örtük akupla basınç temelli yönteme dayanan bir yazılım geliştirilerek bazı test durumları başarıyla sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the subject of Computational Fluid Dynamics (CFD), there seems to be small number of important progress in the pressure-based methods for several decades. Recent studies on the implicit coupled algorithms for pressure-based methods have brought a new insight. This method seems to provide a huge reduction in the solution times over segregated methods.Fully implicit coupled algorithm for pressure-based methods is very new subject with only few papers in literature. One of the most important work in this area is referenced as [1] in this thesis. Another source of information about the method comes from a commercially available code FLUENT which includes the algorithm as an option for pressure-based solver. However the algorithm in FLUENT does not seem to be a fully implicit with a little information in its manual.In this thesis, a fully implicit coupled pressure-based solver is developed mainly based on the available literature. The developed code is succesfully tested against some test cases.