Cemil Kavukçu'nun öykülerinde insan
Human being in Cemil Kavukçu's stories
- Tez No: 313923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çağdaş Türk Edebiyatı yazarları arasında yer alan Cemil Kavukçu, özellikle yazdığı öykülerle adından söze ettirmektedir. Öykülerinde insanı merkeze alan yazar, daha çok dışlanmış, itilmiş yalnız ve sıradan insanların özlemlerini ve hayattan beklentilerini dile getirir.Çalışmamızın birinci bölümünde, öykü türünün edebiyatımızdaki tarihi gelişimi ve Cemil Kavukçu'nun bu sürece katılması anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Cemil Kavukçu'nun hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde ise, psikolojik ve sosyal yönleri ile Cemil Kavukçu'nun öykülerindeki insanlar tanıtılmaktadır. Bu bölüm; psikolojik açıdan insan, sosyo-ekonomik bakımdan insan, taşra ve kent insanı, fiziksel özellikleri bakımından insan ve Cemil Kavukçu'nun öykülerindeki çocuklar olmak üzere beş başlığa ayrılmaktadır. Bu başlıklar, öykülerdeki insanların ön plana çıkan özelliklerine göre sıralanmaktadır.Çalışmamızın sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cemil Kavukçu who takes place among the contemporary Turkish Literature makes himself mentioned especially about the stories he wrote. While putting the man into the center in his stories, he also talks about the yearnings and expectations in lives of people who are obstacled and alone.In the first chapter of our study, the historical development of story in our literature and the participation of Cemil Kavukçu to this process will be narrated. In the second chapter, Cemil Kavukçu?s life, art and works will be focused. In the third chapter, the people with their psychological and social aspects in Cemil Kavukçu?s stories will be introduced. This section is divided into five parts which concerns as; human in terms of psychology, human in terms of social and economy, rural and urban man, human in terms of physical features, and the children in Cemil Kavukçu`s stories. These topics are sequenced according to the most outstanding characteristics of people in stories.In the conclusion of the study, a general evaluation has been done.