Cemil Kavukçu öykücülüğünde kent, taşra ve modernlik
City, provinces and modernity in Cemil Kavukçu's story-telling
- Tez No: 101993
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHA OĞUZERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Sözlü kültürden yazılı kültüre geçiş sürecinde yaşanan değişimler edebiyatta da kendini göstermiş, yeni söylem biçimleri ortaya çıkmıştır. Kısa öykü türü de yazılı kültürün üst basamaklarından birini oluşturur. Kısa öykünün doğuşunda modernleşmenin oynadığı rol, toplumsal yapıyla edebiyat arasındaki yakın ilişkinin güçlü kanıtlarından biridir. Nitekim, Türk edebiyatında öykü alanındaki ilk ürünler, toplumun bir modernleşme sürecine girdiği Tanzimat döneminde verilmiştir. Tanzimat'tan günümüze öykü türünde birçok yapıt üretilmiş, 1990'lar ise öykü dergilerinin de yayımlanmaya başlamasıyla türe gösterilen ilginin büyük ölçüde arttığı yıllar olmuştur. Cemil Kavukçu 1980'lerden bu yana öyküleri yayımlanan bir yazar olmasına karşın, özellikle 1990'lann ikinci yansında edebiyat ortamında önemli bir yer edinmiştir. Yazarın Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak (1997), Dört Duvar Beş Pencere (1999), Gemiler deAğlarmış (2001), Pazar Güneşi (1983), Temmuz Suçlu (1990), Uzak Noktalara Doğru (1995) ve Yalnız Uyuyanlar İçin (1996) başlıklı öykü kitaplarının yanı sıra Dönüş (1998) adlı bir romanı yayımlanmıştır. Kentlinin ve taşralının modernlik karşısındaki konumu Kavukçu'nun öykülerinin merkezî sorunsalıdır. Modernleşmeye çalışan bir toplumun yazan olarak Kavukçu, modernliğin her yerde aynı biçimde yaşanamayacağını gösterir. Öykülerdeki mekânlar, kişiler arasındaki iletişim ya da duygu ve düşünce aktanmlan aracılığıyla sergilenen sosyolojik ve psikolojik veriler, Kavukçu'nun yazınsal tavnyla da desteklenir. Kavukçu'nun kendi metinleri arasında kurduğu ilişkiler, fantastik unsurlan ve dili, özellikle argoyu kullanma biçimi, yazann öykü dünyasıyla yazınsal tavn arasındaki tutarlılığının temel göstergeleridir. Bir yandan yeniliklere açık olan, diğer yandan geleneğin izlerini taşıyan öykücülüğüyle Cemil Kavukçu, koşullan dışlayıcı bakışlara karşı çıkışını sürdürür ve bu karşı çıkış, edebiyat eleştirisine ilişkin bir sonuç da doğurur: Bir yapıt, onu doğuran koşullardan soyutlanmadan değerlendirilmelidir. Bu nedenle, Türk edebiyatına Batı edebiyatlanndan geçen kısa öykü, eleştiri ölçütlerini yalnızca Batı edebiyatlanndan değil, Türk edebiyatındaki öykü geleneğinden de almalıdır. anahtar sözcükler: öykü, modernlik, kent, taşra ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CITY, PROVINCES AND MODERNITY IN CEMİL KAVUKÇU'S STORY-TELLING One of the changes that occurred during the transition from orality to literacy was the rise of new styles of expression in literature. As a new genre the short story conributed to literacy as well. The role of modernization in the rise of the short story is significant proof of the relationship between social structure and literature. Hence, the first works in the field of the short story in Turkish literature were produced in the Tanzimat period in which the society began to go through a modernization process. From that time onward, many stories have been published, but in the 1990s the short story as a genre was paid much more attention than before especially because of the publication of many journals devoted to the genre alone. Cemil Kavukçu, whose works have been published since the 1980s, occupied an important place in the world of literature in the second half of the 1990s. Kavukçu has published collections of stories entitled Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak (1997), Dört Duvar Beş Pencere (1999), Gemiler de Ağlarmış (2001), Pazar Güneşi (1983), Temmuz Suçlu (1990), Uzak Noktalara Doğru (1995) and Yalnız Uyuyanlar İçin (1996) as well as a novel, Dönüş (1998). The attitude of individuals living in cities and in provinces vis-â-vis the modern society is at the center of Kavukçu's stories. As a writer of a society which is struggling to modernize, Kavukçu shows that modernity cannot be experienced in the same way everywhere. The sociological and psychological world of Kavukçu's stories finds its corollary in his literary style. The role of intertextuality and fantastic elements in his stories and Kavukçu's use of language are the basic signs of the consistency between his story-telling and his story world. Kavukçu's short stories are open to new techniques on the one hand and follow the tradition on the other; his story-telling techniques suggest an important idea for literary criticism: A literary work should not be critically evaluated without considering the conditions under which that work emerges. Consequently, the criteria of success in the genre of the short story in Turkish literature should be based not only on the standards of Western literatures but also on the conditions and the tradition of short story writing in Turkish. keywords: short story, modernity, city, provinces IV